Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. I SA/Kr 1399/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 1399/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 5 listopada 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędzia: WSA Piotr Głowacki (spr.), Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: Piotr Paździor, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2010 r., sprawy ze skargi Banku "B"S.A. w K., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 29 kwietnia 2010 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług;, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana w całości, III. zasądza od organu na rzecz strony skarżącej 457,00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100), tytułem zwrotu kosztów.

Uzasadnienie

We wniosku z dnia 1 lutego 2010r. B. S.A. z siedzibą w K. zwrócił się o wydanie interpretacji przepisów w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania w przypadku transakcji na instrumentach pochodnych, zawieranych przez G. do momentu połączenia.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 31 grudnia 2009r. nastąpiła fuzja prawna (dalej "Moment połączenia") G. Spółki Akcyjnej (dalej "G.") i B. Spółki Akcyjnej (zwany dalej "B." lub "Wnioskodawca"). Połączenie B. i G. nastąpiło na podstawie art. 124 § 1 oraz § 3 Prawa bankowego, w zw. z art. 492 § 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94. poz. 1037) poprzez przeniesienie całego majątku G. na B. (łączenie się przez przejęcie). Ponadto, zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoba prawna przejmująca inną osobę prawną wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanego podmiotu, B. wstąpił w prawa i obowiązki G. wynikające z przepisów prawa podatkowego. Niemniej jednak, do momentu połączenia zarówno B. jak i G. występowały jako dwa odrębne podmioty praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego (osobni podatnicy). B. jest zainteresowany uzyskaniem potwierdzenia, czy stosowana przez przejęty podmiot (G.) praktyka w zakresie stosowania przepisów ustawy o VAT, w odniesieniu do okresu przed momentem połączenia, była zgodna obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Tym samym, przedmiotem składanego przez B. wniosku nie jest stan faktyczny obecny w B. przed momentem połączenia, lecz stan faktyczny istniejący w G. do tego momentu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00