Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 listopada 2010 r., sygn. IV SA/Gl 11/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2010 r. sprawy ze skargi M.M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...], nie stwierdzono u M.M. (M.) choroby zawodowej w postaci pylicy płuc wymienionej w poz. 2 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294) w zw. z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2001 r.

Przyczyną rozstrzygnięcia, jak wskazano w jego uzasadnieniu, był brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u ww. przez uprawnione placówki medyczne, mimo występowania czynnika szkodliwego w miejscu jego pracy.

Dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że M.M. od [...] do [...] zatrudniony był w A SA KWK B w J. kolejno jako: pomoc dołowa, młodszy górnik, górnik stale pod ziemią. Do jego obowiązków zawodowych należało: obsługa przenośników, ręczny i mechaniczny transport materiałów, prace w przodku i w ścianie. Od [...] do [...] zatrudniony był jako wydawca i konserwator aparatów w wymiarze 1/2 etatu na powierzchni. Dalej wskazano, iż zakład pracy potwierdził, że pracownik ten wyłącznie podczas pracy na dole kopalni narażony był na ponadnormatywne zapylenie pyłem węglowo-kamiennym

Z orzeczenia lekarskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. z dnia [...] wynikał natomiast brak podstaw do rozpoznania pylicy płuc. Zaznaczono, iż podstawą rozpoznania pylicy płuc są zmiany stwierdzane na pełnowymiarowym zdjęciu RTG klatki piersiowej ocenione zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowego Biura Pracy z 1980r. Badanie radiologiczne z dnia [...] nie ujawniło u badanego zagęszczeń ogniskowych odpowiadających efektom oddziaływania pyłów zwłókniających upoważniających do rozpoznania pylicy płuc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00