Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. II SA/Gd 513/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi W. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 6 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji w sprawie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Starosta postanowieniem z dnia 3 lutego 2010 r. nr [...] odmówił uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości położonej w miejscowości S., gmina Stara Kiszewa na działce nr [...], w zakresie ochrony gruntów rolnych, dla inwestycji polegającej na budowie nowej zagrody rolniczej złożonej z budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego wraz z niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej.

W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji wskazał, że przedmiotowa inwestycja położona będzie na użytku rolnym klasy S/RIIIb. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczyć przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej. Obszar powiatu kościerskiego charakteryzuje się przewagą słabych gruntów rolnych, należy więc chronić grunty o wyższej zdolności produkcyjnej.

W. J. złożył zażalenie na postanowienie Starosty wnosząc o jego uchylenie, ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu względnie o wydanie decyzji ograniczającej zlokalizowanie zabudowy do części działki [...] gruntu o charakterze nierolnym. Odwołujący się wskazał, iż uzasadnieniem zabudowania działki nr [...] o pow. 4.10.11 ha wydzielonej z ogólnej powierzchni gruntów 21,07,00 jest okoliczność, iż stan ilościowy jego rodziny powiększył się, a zamieszkują razem jako rodzina wielopokoleniowa. Wskazał, że dotychczasowa zabudowa mieszkaniowa, jak i gospodarcza przestała być wystarczająca dla jego rodziny, zamiar budowy drugiego domu z zapleczem gospodarskim stworzyłby jemu i dzieciom możliwość rozwoju ich gospodarstwa. Jego zdaniem organ nie zadał sobie trudu, aby przedstawić ewentualne uwzględnienie ich wniosku, wskazując np. na możliwość realizacji rozbudowy na część działki nie stanowiącej gruntu rolnego kl.III. Ponadto wskazał na zapis w uzasadnieniu projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu, który obejmuje m.in. przedmiotową działkę i stanowi, że jest to obszar dalszego perspektywicznego rozwoju terenów zabudowanych, stanowiących rezerwę dla budowy większych osiedli usługowo - mieszkaniowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00