Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. I SA/Gd 862/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Orska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 listopada 2010 r. sprawy ze skargi R. S. i I. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 22 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. oddala skargę

Uzasadnienie

W roku 2003 R. S. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą "A" z siedzibą w G. Przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej były usługi ogólnobudowlane, budowa statków, doradztwo okrętowe.

Decyzją z dnia 23 listopada 2009 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił I. i R. S. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r.

W odwołaniu z dnia 16 grudnia 2009 r. I. i R. S. wnieśli o uchylenie decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 23 listopada 2009 r. w części dotyczącej określenia wysokości dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej oraz orzeczenie co do istoty sprawy.

W ocenie skarżących podstawą dla wyliczenia wysokości podatku za okresy za jaki podatkowa księga przychodów i rozchodów uznana została za nierzetelną powinno być oszacowanie dochodu wraz z zastosowaniem odpowiedniej metody takiego szacowania, zgodnej z art. 23 § 3 ordynacji podatkowej. Powołując się na art. 23 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, a także na art. 24b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych strona wskazała na kategoryczny obowiązek organu w zakresie dokonania oszacowania. Dokonując wyboru metody szacunku, którą w tym wypadku powinna być metoda porównawcza zewnętrzna, należy przyjąć jako element porównawczy średni wskaźnik zysku netto osiągany przez podmioty prowadzące zbliżoną działalność i w analogicznym zakresie co podatnik na terenie województwa pomorskiego i osiągające obroty w zbliżonej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00