Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. II SA/Bk 456/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak (spr.), Protokolant Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 października 2010 r. sprawy ze skargi S. N. na decyzję P. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] kwietnia 2010 r. [...] w przedmiocie choroby zawodowej. oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotowa sprawa dotyczy uznania za chorobę zawodową schorzenia, na które zapadł S. N., będąc zatrudnionym w okresie od 21 czerwca 1993 r. do 31 maja 2002 r. w Zakładzie Energetycznym B. S.A. Rejon Energetyczny B. P. na stanowisku inkasenta. Jego stanowisko pracy wyposażone było w komputer PSION HC-120 oraz drukarkę DATAC typu DP 7000 służące do zbierania, gromadzenia i przetwarzania danych związanych z rozliczeniami finansowymi odbiorców energii elektrycznej, które to urządzenia wytwarzały, szkodliwe dla zdrowia, pole elektromagnetyczne i mogły wpłynąć na powstanie u skarżącego choroby gonad.

Poprzednio prowadzone liczne postępowania nie dawały skarżącemu satysfakcjonującego zakończenia, albowiem przez cały czas organy inspekcji sanitarnej odmawiały uznania za chorobę zawodową jego schorzenia. Organy inspekcji sanitarnej jako podstawę swych decyzji uznawały orzeczenia lekarskie ośrodków medycyny pracy, z których wynikało, iż schorzenie, na które cierpi skarżący nie jest spowodowane działaniem pól elektromagnetycznych, gdyż ich częstotliwość miała zachowane normy higieniczne.

Obecnie rozpoznawana sprawa, będąca kontynuacją wcześniejszych postępowań administracyjnych, bierze swój początek od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia [...] września 2007 r. [...] który uchylił wyrok WSA w Białymstoku z [...] lutego 2007 r. [...] oddalający skargę S. N. na decyzję odmowną w przedmiocie choroby zawodowej (decyzja z PWIS w B. z [...] września 2006 r. nr [...]) oraz uchylił ww. decyzję organu II instancji. W uzasadnieniu wyroku NSA wskazał, że stan faktyczny sprawy nie dawał podstaw do wykluczenia domniemania zawodowego charakteru choroby. Zdaniem Sądu kasacyjnego obalenie tego domniemania w przypadku choroby, która powstała w czasie zatrudnienia, podczas którego pracownik narażony był na działanie pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez obsługiwane przez niego urządzenia nastąpić może jedynie wówczas, gdy rozpoznana zostanie pozazawodowa przyczyna choroby bądź wykazane zostanie w sposób niebudzący wątpliwości, że czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy nie mogły wywołać stwierdzonej choroby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00