Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 października 2010 r., sygn. I SA/Wa 1218/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska WSA Emilia Lewandowska Protokolant Zbigniew Dzierzęcki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2010 r. sprawy ze skargi T. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania T., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] umarzającą postępowanie w sprawie zwrotu zabudowanej nieruchomości [...], położonej przy ul. [..] (dawniej ul. [...]).
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda umorzył postępowanie z wniosku T. zatytułowanego jako "wniosek o zwrot nieruchomości" położonej w W. przy ul. [...] (dawniej ul. [...]), stanowiącej działkę gruntu o powierzchni [...] m2 zabudowaną budynkiem [...]. Wojewoda stwierdził, że wnioskodawca żądając przeprowadzenia postępowania w trybie art. 156 § 1 pkt 2 kpa nie wskazał decyzji administracyjnej ani postanowienia organu administracji, które miałyby być przedmiotem oceny w postępowaniu nadzorczym. Z treści wystąpień wnioskodawcy wynika, że postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności ma dotyczyć dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), na mocy którego przejęto nieruchomość przy ul. [...] na własność Państwa. Wobec czego organ I instancji uznał postępowanie za bezprzedmiotowe i podlegające umorzeniu stosownie z art. 105 § 1 kpa.
Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem T. złożyło odwołanie. W jego uzasadnieniu podkreśliło, że przejęcie przedmiotowej nieruchomości na własność Skarbu Państwa z mocy przepisów dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy było bezprawne, bowiem organy władzy państwowej nie wydały żadnej decyzji, w oparciu o którą nastąpiłoby skuteczne przejęcie posiadania tej nieruchomości. Tym samym nieruchomość ta, w świetle obowiązującego prawa, nie została nigdy skutecznie przejęta na rzecz Skarbu Państwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right