Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2010 r., sygn. III SA/Wa 333/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant Sekretarz sądowy Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2010 r. sprawy ze skargi Z. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Z. K. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżący - Z. K., [...] lipca 2009 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

Przedstawił następujący stan faktyczny: Skarżący sprowadza z Ukrainy olej sojowy surowy z przeznaczeniem do spożycia przez zwierzęta. Proces produkcji tego oleju odbywa się w tej samej technologii i z tego samego surowca co olej jadalny. Olej produkowany do spożycia przez zwierzęta i olej przeznaczony do spożycia przez ludzi są produktami tożsamymi jakościowo, parametrowo i technologicznie. Urząd Statystyczny w Łodzi zakwalifikował ten olej jako "olej sojowy surowy jadalny i jego frakcje niemodyfikowane chemicznie 15.41.12 -10.10. - stawka 7% VAT". Podczas procedury dopuszczenia do obrotu i odprawy celnej Skarżący obciążany jest podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Na wezwanie Organu do uzupełnienia stanu faktycznego Skarżący wyjaśnił, że przedmiotowy olej sprowadzany jest do Polski pod kodem Nomenklatury Scalonej ("CN") 1507 10 9000 - olej sojowy surowy, nawet odgumowany, pozostały.

Skarżący zadał pytanie, jaka stawka podatku od towarów i usług powinna być określona na granicy?

W jego ocenie istnieje sprzeczność prawna i proceduralna, ponieważ płacąc na granicy podatek według stawki 22% zmuszony jest wystąpić o jego zwrot do urzędu skarbowego. Stawka podatku od towarów i usług uwzględniająca Polską Klasyfikację Wyrobów i usług ("PKWiU") oraz stawka określona na podstawie CN powinny być tożsame.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00