Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 29 października 2010 r., sygn. II SA/Wa 1381/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Sędzia WSA Anna Mierzejewska (spr.) Protokolant asystent sędziego Beata Gibzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2010 r. sprawy ze skargi M. S. na stanowisko Centralnej Komisji Lekarskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia [...] kwietnia 2009 r. w przedmiocie oceny zdolności do służby postanawia: odrzucić skargę

Uzasadnienie

Regionalna Komisja Lekarska nr [...] Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w G. orzeczeniem z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] uznała M. S. za trwale niezdolnego do służby (kategoria "D"), a ponadto zaliczyła go do trzeciej grupy inwalidzkiej, uznając przy tym, że stwierdzone inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą.

M. S. zaskarżył orzeczenie Regionalnej Komisji Lekarskiej nr [...] Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w G. w części dotyczącej "związku choroby ze służbą", zarzucając, że Komisja nie stwierdziła związku choroby ze służbą, mimo ustalenia, że jest chory na przewlekłą nerwicę upośledzającą sprawność organizmu, niepoddającą się leczeniu.

Centralna Komisja Lekarska Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego orzeczeniem z dnia [...] kwietnia 2009 r. uchyliła orzeczenie Regionalnej Komisji Lekarskiej nr [...] ABW oraz zarządziła ponowne przeprowadzenie czynności orzeczniczych przez Regionalną Komisję Lekarską ABW nr [...] w W. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, organ podał, że stan zdrowia pacjenta był oceniany przez lekarza prowadzącego, co stanowi naruszenie zasady bezstronności procesu orzeczniczego oraz, że M. S. wymaga dodatkowych badań specjalistycznych.

Orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej ABW M. S. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Domagał się stwierdzenia nieważności zaskarżonego orzeczenia jako wydanego z naruszeniem art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., art. 6 - 14 k.p.a. oraz zakazu pogorszenia sytuacji prawnej strony. Zarzucił przede wszystkim, że w swoim odwołaniu wyraźnie wskazał, że jest niezadowolony z orzeczenia Regionalnej Komisji Lekarskiej nr [...] ABW w G. jedynie w części dotyczącej nieuznania związku schorzenia ze służbą. Natomiast nie kwestionował rozstrzygnięcia dotyczącego jego niezdolności do służby i przyznanej mu z tego tytułu kategorii "D". Dlatego w ocenie skarżącego niedopuszczalne było uchylenie przez organ odwoławczy orzeczenia Regionalnej Komicji Lekarskiej ABW nr [...] w G. w całości, a ponadto skierowanie go na ponowne badania do innej komisji lekarskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00