Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2010 r., sygn. I SA/Wa 2147/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Gdesz Sędziowie: WSA Iwona Kosińska (spr.) WSA Agnieszka Miernik Protokolant specjalista Anna Jurak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2010 r. sprawy ze skargi R. C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Prezydenta W. z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. postanowieniem z dnia [...] września 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu zażalenia R. C., utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta W. z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] zawieszające z urzędu postępowanie w sprawie rozpatrzenia wniosku R. C. z dnia [...] grudnia 2005 r. o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], stanowiącej działkę ewidencyjną nr [...], opisaną w księdze wieczystej numer [...], do czasu rozstrzygnięcia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. złożonego przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej W. sprzeciwu od decyzji Prezydium Rady Narodowej W. z dnia [...] marca 1972 r. nr [...].

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że w dniu [...] maja 2004 r. zostało na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. Nr 113, poz. 1209, ze zm.) wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne dotyczące przedmiotowej nieruchomości. Jak ustalił organ I instancji sporny grunt objęty był działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). W wykonaniu decyzji Prezydium Rady Narodowej W. z dnia [...] marca 1972 r., po rozpatrzeniu wniosku z dnia [...] lipca 1948 r. o przyznanie prawa własności czasowej gruntu oznaczonego hip.[...] (według zaświadczenia Sądu [...] Nr Rep. [...]), w dniu [...] listopada 1972 r. umową użytkowania wieczystego zawartą w formie aktu notarialnego Rep. [...] zostało ustanowione na rzecz H. C. prawo użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu położonego w W. przy ul. [...]. Postanowieniem z dnia [...] maja 2003 r. sygn. akt [...] Sąd Rejonowy W. orzekł o stwierdzeniu nabycia przez H. C. z dniem [...] kwietnia 1958 r. z mocy prawa przez zasiedzenie własności nieruchomości stanowiącej jej byłą własność (KW [...]), między innymi działki ewidencyjnej o projektowanym nr [...], o powierzchni [...] ha, wchodzącej w skład działki ewidencyjnej nr [...], objętej księgą wieczystą KW Nr [...]. W następstwie stwierdzenia zasiedzenia działka nr [..] została odłączona z księgi wieczystej KW nr [...] i urządzona została dla niej księga wieczysta nr [...]. W księdze tej jako właściciele nieruchomości zostali wpisani następcy prawni H. C., tj. R. C. w [...] części i S. C. w [..] części. Natomiast część oddanej w użytkowanie wieczyste H. C. nieruchomości o powierzchni [...] ha, pochodzącej z nieruchomości hip. [...] a stanowiącej obecnie działkę ewidencyjną nr [...] została odłączona z księgi wieczystej nr [...] i urządzono dla niej księgę wieczystą nr [...], gdzie jako właściciel gruntu zostało wpisane Miasto W., zaś jako użytkownicy wieczyści gruntu zostali wpisani R. C. w [...] części i S. C. w [..] części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00