Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 października 2010 r., sygn. I SA/Po 509/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz (spr.) Sędzia WSA Roman Wiatrowski Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2010r. sprawy ze skargi P.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od czynności cywilnoprawnych za 2009r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...]r. nr [...] oraz postanowienie Wójta Gminy z dnia [...]r. w sprawie [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz Kancelarii Adwokackiej adw. A.F. kwotę [...]zł ([...]) w tym [...]zł ([...]) z tytułu podatku VAT, tytułem nieopłaconej pomocny prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu. /-/R. Wiatrowski /-/K. Nikodem /-/M. Jaśniewicz
Uzasadnienie
PW pismem z dnia [...], uzupełnionym pismem z dnia [...] zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości w podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości [...]. Wskazała, że w dniu [...] zaciągnęła pożyczkę w wysokości [...], od której nie odprowadziła podatku od czynności cywilnoprawnych. Wniosek o umorzenie zaległości uzasadniła tym, że jest matką samotnie wychowującą [...] dzieci w wieku [...], nie pracuje, nie posiada żadnych dochodów, korzysta z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego pismem nr [...] z dnia [...] oraz z dnia [...] wystąpił do Wójta Gminy o zajęcie stanowiska w sprawie wniosku P W o umorzenie zaległości z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie [...] od umowy pożyczki na kwotę [...]. Do pisma załączył uwierzytelnione kserokopie pism wnioskodawczyni wraz z kserokopiami dokumentów świadczących o jej sytuacji rodzinnej, majątkowej i finansowej.
Wójt Gminy postanowieniem z dnia [...] nr [...] na podstawie art. 209 § 3 i § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej powoływana jako Ordynacja podatkowa) negatywnie zaopiniował wniosek podatniczki dotyczący umorzenia zaległości z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie [...]. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 67a Ordynacji podatkowej organ podatkowy na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może między innymi umorzyć w całości lub w części zaległość podatkową, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Ważny interes podatnika zachodzi w sytuacji, gdy z powodu nadzwyczajnych przypadków losowych nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych. Wójt Gminy stwierdził, że w przypadku złożonego wniosku, taka okoliczność nie zachodzi, zaś samo korzystanie przez podatniczkę z pomocy społecznej nie uzasadnia automatycznie uwzględnienia jej żądania. Przyczyna powstania zaległości podatkowej w przedmiotowej sprawie nie ma bowiem charakteru wyjątkowego.