Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 października 2010 r., sygn. I SA/Lu 420/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz, NSA Anna Kwiatek (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Bartłomiej Pastucha, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 października 2010 r. sprawy ze skargi "A" SA w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz "A" SA w L. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 14 stycznia 2010 r. Minister Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko A. dotyczące podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia skarżonej interpretacji oraz akt sprawy wynika, że w dniu 2 grudnia 2009 r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT dla sprzedaży lokalu mieszkaniowego wraz z prawem do korzystania z wyodrębnionego miejsca parkingowego.

We wniosku A. podała, że jest podmiotem zajmującym się działalnością deweloperską, zamierza budować na nieruchomości, której jest użytkownikiem wieczystym, budynek mieszkalny wielorodzinny z podziemnym pomieszczeniem dwupoziomowym, na którym zlokalizowane będą miejsca postojowe oraz piwnice. Podziemne pomieszczenie dwupoziomowe, na którym znajdować się będą miejsca postojowe należy do części wspólnych budynku mieszkalnego wielorodzinnego i nie będzie ustanawiana jego odrębna własność (ani też poszczególnych miejsc parkingowych).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka będzie sprzedawać lokale mieszkalne zlokalizowane w przedmiotowym budynku i w związku z tym zobowiąże się do ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży na rzecz kupującego lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym pomieszczeniem - piwnicą oraz odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej - to jest we współwłasności działki gruntu, na której usytuowany będzie budynek oraz we współwłasności wszelkich części budynków i innych urządzeń, które nie będą służyły wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W ramach udziału w nieruchomości wspólnej, kupującemu będzie przysługiwał również udział w znajdującym się pod budynkiem pomieszczeniu dwupoziomowym, na którym usytuowane będą miejsca parkingowe, jako prawo związane z własnością lokalu mieszkalnego. Kupujący nabędzie jedynie udział w nieruchomości wspólnej, w tym w stanowiącym jej część podziemnym pomieszczeniem dwupoziomowym, a nie prawo do konkretnego miejsca parkingowego. W umowie sprzedaży zostanie określony sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, poprzez przyznanie prawa do wyłącznego korzystania z określonego miejsca parkingowego każdemu właścicielowi danego lokalu mieszkalnego nabywanego przez kupującego. Kupujący nie będzie miał możliwości nabycia lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca parkingowego. Powyższe będzie stanowiło przedmiot jednej umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00