Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 października 2010 r., sygn. I SA/Kr 1741/09
Sygn. akt I SA/Kr 1741/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 28 października 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Protokolant: Piotr Paździor, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2010 r., sprawy ze skargi Z. B., na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z dnia 29 października 2009 r. Nr [...], w przedmiocie płatności do gruntów rolnych za 2009 r.;, skargę oddala
Uzasadnienie
W dniu 11 maja 2009r. Z. B. złożył w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o przyznanie płatności do gruntów rolnych na rok 2009, obejmującej jednolitą płatność obszarową. Ponadto wnioskowano o przyznanie na 2009r. uzupełniającej krajowej płatności bezpośredniej do powierzchni upraw innych roślin oraz uzupełniającej krajowej płatności bezpośredniej do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych. Wniosek złożono w imieniu Z. B., z podaniem jej numeru producenta.
W piśmie z dnia 11 września 2009r. skierowanym do wnioskodawcy organ wskazał na nieprawidłowości wniosku polegające na posłużeniu się danymi zmarłej - Z. B., a nadto szczegółowo określił czynności warunkujące ubieganie się o płatności we własnym imieniu.
Decyzją z dnia 7 października 2009r. nr [...] Kierownik Biura Powiatowego ARiMR odmówił Z.B. przyznania płatności.
W uzasadnieniu wyjaśniono, iż podstawowe warunki otrzymania płatności do gruntów rolnych zawarto w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2007r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (tekst jednolity - Dz. U. z 2008r., nr 170, poz. 1051 ze zm.). W świetle tych uregulowań samo posiadanie gruntów rolnych nie jest jedynym wymogiem związanym z uzyskaniem płatności obszarowych. Prawo do płatności przysługuje zarejestrowanemu w ARiMR producentowi rolnemu, który terminowo złoży odpowiedni wniosek i który posiada zadeklarowane grunty rolne w czasie, w którym wnioskuje o płatność. Natomiast wnioskodawca nie tylko nie złożył wniosku o wpis do ewidencji producentów, lecz mimo wielokrotnego pouczania w przedmiotowym względzie, kontynuuje składanie wniosków w kolejnych latach na swoją zmarłą matkę - Z. B., wywodząc prawo do przyznania płatności z ogólnego następstwa prawnego, jednocześnie posługując się numerem producenta nadanym tejże zmarłej osobie. Tymczasem zgodnie z art. 12 ust 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2004r., nr 10, poz. 76 ze zm.) przedmiotowy numer jest niepowtarzalny i nie przechodzi na następcę prawnego.