Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 października 2010 r., sygn. II SA/Ke 311/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Kobylecka,, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Asystent sędziego Andrzej Stolarski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 września 2010r. sprawy ze skargi E.S. i B.S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] znak: [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania Burmistrza Miasta i Gminy w O. oraz E. i B. małżonków S., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...] znak: [...] nakazującą Gminie O. dokonanie rozbiórki przepustu na cieku wodnym zlokalizowanym na działkach nr ewid. 388 i 412 położonych w J., gmina O., odbudowanym bez wymaganego prawem zgłoszenia.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Działka nr 388 stanowi własność E. S. W trakcie prowadzonego postępowania, w tym oględzin przeprowadzonych w dniu 21.11.2005r., organ pierwszej instancji ustalił, że małżonkowie S., wybudowali, bez wymaganego pozwolenia na budowę, przepust na cieku wodnym w drodze dojazdowej do własnej posesji w celu skrócenia dojazdu. Przepust ten wybudowany został z kręgów betonowych ułożonych dwurzędowo. Jeden rząd stanowi 11 kręgów betonowych o średnicy 0,95 m i długości 0,8 m każdy, natomiast drugi rząd to 3 rury betonowe typu "Wipro" o średnicy 0,95 m i długości 3 m. Płytę nośną nad tymi kręgami wykonano z kamieni i kruszywa. Konstrukcję oporową boczną od strony zachodniej stanowi mur oporowy o długości 4,80 m, natomiast od strony wschodniej poukładane poziomo opony samochodowe, będące zabezpieczeniem przed osuwaniem się kamienia i kruszywa z tzw. płyty nośnej (opony samochodowe nie są materiałem budowlanym). Natomiast stożki i skarpy przyczółków zostały zabezpieczone darnią. Przedmiotowy przepust został wybudowany w 1994r. wraz z drogą dojazdową, co potwierdzają oświadczenia E. S. i H.G. złożone podczas oględzin budowli, jak również przedłożone dokumenty. Z oświadczenia B. S. złożonego do protokołu rozprawy przed Sądem Rejonowym z dnia 10.07.2002r. sygn. akt I C 65/02 wynika, że przepust był zbudowany z 19 kręgów ? 95 cm, ściany oporowe zostały wybudowane z kamienia, oraz że roboty związane z nawożeniem kamienia zostały zakończone w 1995r., a następnie w wyniku osiadania gruntu kruszywo było jeszcze nawożone w następnym okresie. W toku postępowania ustalono również, że przepust został uszkodzony na skutek powodzi w 2001r., a następnie odbudowany przy udziale Urzędu Miasta i Gminy w O. w myśl ustawy z dnia 11 sierpnia 2001r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych w wyniku działania żywiołu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00