Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 października 2010 r., sygn. I SA/Gd 521/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 października 2010 r. sprawy ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu 26 listopada 2009 r. M.R. wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego w ramach tzw. ulgi meldunkowej.

Przedstawiając stan faktyczny, wnioskodawca podał, że wraz z żoną (z którą do chwili obecnej pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej) w wyniku przekształcenia prawa lokatorskiego, w dniu 26 lutego 2008 r. nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu od spółdzielni. Małżonka wnioskodawcy przed dniem 26 lutego 2008 r. była członkiem tej spółdzielni, a prawa do przedmiotowego lokalu mieszkalnego nabyła po zmarłej matce, w drodze spadkowej (postanowienie sądu z dnia 2 lipca 2001 r.). W przedmiotowym lokalu małżonka była zameldowana na pobyt stały w okresie od 16 października 1980 r. do 19 października 2009 r. natomiast wnioskodawca nigdy nie był tam zameldowany. Aktem notarialnym z dnia 4 listopada 2009 r. przedmiotowy lokal mieszkalny został sprzedany.

W świetle powyższego M.R. zadał pytanie: czy w opisanej sytuacji ulga meldunkowa przysługuje obojgu małżonkom, tj. czy wnioskodawca może również skorzystać z tej ulgi?

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej jako "u.p.d.f."), ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie dla obojga małżonków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00