Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 września 2010 r., sygn. IV SA/Wa 1325/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marian Wolanin, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Protokolant Renata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2010 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia (...) czerwca 2010 r. nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] grudnia 2009 r., którą umorzono postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 1995 r. o przekazaniu na rzecz Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (obecnie Agencji Nieruchomości Rolnych) nieruchomości z Państwowego Funduszu Ziemi, oznaczonej działką nr ew. [...], o powierzchni 0,84 ha położonej we wsi G.

W uzasadnieniu decyzji Minister podał, że podstawowym zagadnieniem w trakcie toczącego się postępowania jest ustalenie, czy skarżącemu przysługuje tytuł strony uprawniający go do występowania z żądaniem stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 1995 r.

W ocenie Ministra, aby stwierdzić, że po stronie B. P. istnieje interes prawny w stwierdzeniu nieważności decyzji Wojewody (której rozstrzygnięcie dotyczy działki nr [...] położonej we wsi G.) należy wykazać, iż B. P. przed wydaniem zaskarżonej decyzji przysługiwał tytuł prawnorzeczowy do tej nieruchomości.

Minister wskazał, że w związku z faktem, że skarżący swoje prawo do własności ww. gruntu wywodzi z danych ewidencyjnych (a mianowicie: w wpisie w katastrze z 1835 r. właścicielem tego gruntu jest Spółka rolników, w wypisie z EGiB z dnia [...] stycznia 1996 r. jako właściciel tej działki również ujawniona jest Spółka rolników w P.), Minister wystąpił do B. P. o wyjaśnienie, jaki jest status prawny podmiotu wpisanego w wypisie i wyrysie z ewidencji gruntów jako "Spółka Rolników w P.", jaka była podstawa prawna jej powołania, udziałowcy, oraz kto jest uprawniony do jej reprezentowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00