Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 września 2010 r., sygn. II SA/Rz 284/10

Przyjmując szerokie pojęcie wykonalności decyzji, jako wywoływanie wszelkich skutków związanych z obowiązywaniem rozstrzygnięcia i jego funkcjonowaniem w obrocie prawnym, uznać trzeba, że dopóki decyzja ustalająca kwotę i osobę zobowiązaną do zwrotu świadczenia nienależnie pobranego z funduszu alimentacyjnego nie będzie ostateczna, to brak jest podstaw do rozpoznania wniosku w trybie art. 23 ust. 8 Ualim o umorzenie ustalonej kwoty do zwrotu. Innymi słowy decyzja w przedmiocie umorzenia jest decyzją zależną od obowiązywalności decyzji ustalającej kwotę świadczenia nienależnie pobranego i osobę zobowiązaną do jej zwrotu.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Zbigniew Czarnik Sędziowie WSA Robert Sawuła /spr./ SO (del.) Ewa Partyka Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 8 września 2010 r. sprawy ze skargi M. R. i A. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia alimentacyjnego -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. R. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej w skrócie: SKO) z [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania za nienależnie pobraną kwotę 1.500 zł z funduszu alimentacyjnego na rzecz małoletniej A. K. R. oraz zobowiązująca do jej zwrotu. Decyzja ta została wydana w następującym stanie faktycznym :

Wójt Gminy Ś. decyzją z [...] stycznia 2009 r. nr [...] przyznał małoletniej A. K. R. świadczenie z funduszu alimentacyjnego w wysokości 300 zł miesięcznie na okres od 1 października 2009 r. do 30 września 2010 r. Postanowieniem z 31 lipca 2009 r. Sąd Rejonowy w Rzeszowie rozpoznający wniosek o ustanowienie kuratora dla J. J., ojca A. K. R., umorzył to postępowanie, gdyż wyszło na jaw, że J. J. zmarł w dniu 25 lutego 2009 r., co ustalono na podstawie aktu zgonu sporządzonego przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w G. (woj. d.). Wójt Gminy Ś. wszczął z urzędu posterowanie w celu uchylenia decyzji w przedmiocie przyznania świadczenia A. K. R. z funduszu alimentacyjnego. W toku tego postępowania M. R. w piśmie skierowanym do wójta zwróciła się o "niewszczynanie tego postępowania w stosunku do jej osoby", ewentualnie o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń. Wnioskująca wskazała, że o śmierci swego konkubenta - J. J. dowiedziała się dopiero w toku postępowania o ustanowienie dla niego kuratora, wcześnie podawała ostatni znany jej adres konkubenta. W dalszej części swego podania obszernie wskazała trudną sytuację finansową rodziny oraz przyczyny, dla których zobowiązanie do zwrotu kwot nienależnie pobranych będzie w praktyce niemożliwe do wykonania. W odpowiedzi na to pismo Wójt Gminy Ś. poinformował wnioskującą, że pobrane alimenty po śmierci dłużnika mają charakter nienależnie pobranych, po wydaniu decyzji w tej kwestii strona może wystąpić do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ś. o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami, rozłożenie na raty, względnie odroczenie terminu płatności. Pouczono także o innych świadczeniach, o które można się ubiegać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00