Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 22 września 2010 r., sygn. I SA/Ol 467/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędziowie Sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędzia WSA Tadeusz Piskozub (spr.), Protokolant Lidia Wachowska, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 22 września 2010 r., sprawy ze skargi T.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług. oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Ol 467/10
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania T. M. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]", w części określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące: VII i VIII 2006 r. oraz uchylił w/w decyzję w części określenia: nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za okres III, IV, V, IX, XI, XII 2006 r., nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za X 2006 r. (do przeniesienia i do zwrotu) i zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za VI 2006 r. W tym zakresie określił: nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc z okres III, IV, V, IX, XI, XII 2006 r., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za X 2006 r. (do przeniesienia i do zwrotu) i zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za VI 2006 r.
Z akt sprawy wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2006 r., strona sprowadzała z zagranicy samochody używane i odprzedawała je klientom. Ponadto dokonywała zakupu samochodów od klientów krajowych w celu dalszej odprzedaży, jak również świadczyła usługi komisu na samochody używane.
Pod koniec 2005 r. i w 2006 r. strona zakupiła od osób fizycznych bądź podmiotów gospodarczych z krajów Unii Europejskiej (Niemcy, Francja, Holandia), a następnie sprowadziła do Polski i sprzedawała w 2006 r. 119 samochodów osobowych używanych. Podstawą ich zakupu były faktury zakupu lub umowy zakupu, wystawione przez sprzedających w walucie EURO, które wraz z oryginalnymi dokumentami samochodów, były podstawą zgłoszenia do Urzędu Celnego w O. Oddział Celny w E. w celu naliczenia podatku akcyzowego. Faktury zakupu lub umowy zakupu, po przeliczeniu na walutę polską stanowiły wartość zakupionych towarów oraz były podstawą do dalszego wyliczenia podatku od towarów i usług VAT MARŻA - zgodnie z przepisami art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.