Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 września 2010 r., sygn. III SA/Lu 192/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Sędzia NSA Marek Zalewski, Protokolant Asystent sędziego Jowita Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 23 września 2010 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty cła podlegającej retrospektywnemu zaksięgowaniu oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt sprawy wynikało, że w dniu [...] sierpnia 2007 r. według dokumentu SAD Nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu sprowadzony ze Szwajcarii samochód osobowy marki [...], rok produkcji 2002, pojemność silnika [...] cm3. Do zgłoszenia celnego dołączono m.in. umowę kupna-sprzedaży z dnia [...] sierpnia 2007 r. określającą wartość przedmiotowego pojazdu na kwotę [...]CHF i oświadczenie o dodatkowych kosztach nie ujętych w umowie ([...]CHF).

Zgłoszenie celne odpowiadało wymogom formalnym określonym w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego i zostało przyjęte przez organ celny, co z mocy

prawa spowodowało objęcie towaru wnioskowaną procedurą celną i określenie kwoty długu celnego na podstawie zadeklarowanych przez stronę elementów kalkulacyjnych.

W związku z wątpliwościami co do rzetelności wartości podanej na w/w umowie przesłano za pośrednictwem Ministerstwa Finansów kserokopię umowy do weryfikacji przez władze celne Szwajcarii.

Władze te pismem nr [...]z dnia [...] kwietnia 2008 r. poinformowały polską administrację celną, że umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego nie jest autentyczna. Właściciel firmy H[...] oświadczył, że nie sprzedał samochodu [...]. Szwajcarska administracja celna nie mogła ustalić, kto sprzedał ten samochód.

Organ celny I instancji dokonał porównania zadeklarowanej wartości celnej z ceną samochodu nieuszkodzonego marki [...], wyprodukowanego w 2002 r. na rynku kraju eksportu, która wg katalogu EurotaxGlass PW-CH 07/2007, str. 39 wynosi [...]CHF. Cena ta znacznie odbiega od zadeklarowanej w zgłoszeniu celnym wartości transakcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00