Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2010 r., sygn. I SA/Wa 1621/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Skiba Sędziowie: WSA Iwona Kosińska (spr.) WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant Ewa Szymańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi I. B., S. K., K. Z. i M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości [...] 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania I. B., M. C., M. G., S. J., S. K., P. i M. M., K. S., J. S. oraz A. i K. Z., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] dotyczącą ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości [...].
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Prezydent W. decyzją z dnia [...] lutego 2009 r. orzekł o ustanowieniu na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do udziału wynoszącego [...] części gruntu o powierzchni [...] m2, oznaczonego jako działka ewidencyjna nr [...], uregulowanego w księdze wieczystej KW nr [...], położonego w W. przy [...] na rzecz F. W. za czynszem symbolicznym w wysokości [...] zł. Równocześnie organ orzekł o odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do udziału wynoszącego [...] części przedmiotowego gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste właścicielom lokali mieszkalnych nr [...] znajdujących się w budynku przy [...]. Organ I instancji wyjaśnił, że opisana nieruchomość znajduje się na obszarze działania dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279) zwanego dalej dekretem. W dniu [...] listopada 1947 r. J. L., dawny właściciel nieruchomości złożył w terminie określonym w art. 7 dekretu wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do przedmiotowej nieruchomości. Spadkobiercy J. L. aktem notarialnym z dnia [...] kwietnia 1953 r. Rep. Nr [...] zbyli na rzecz F. W. wszelkie roszczenia wynikające ze złożenia wniosku dekretowego. Decyzją Wydziału Terenów Urzędu W. z dnia [...] stycznia 1975 r. nr [...] przedmiotowy wniosek został załatwiony odmownie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] października 2000 r. nr [...] stwierdziło nieważność tej decyzji Wydziału Terenów Urzędu W. Rozpatrując w tej sytuacji wniosek o ustanowienie użytkowania wieczystego organ orzekający ustalił, że wskazana nieruchomość spełnia warunki określone w art. 7 ust. 2 dekretu, jednak ze względu na fakt, że właściciele wyodrębnionych lokali nabyli udziały w użytkowaniu wieczystym nieruchomości w łącznej wysokości [...], należało uwzględnić ten wniosek tylko co do [...] części gruntu, natomiast odmówić uwzględnienia co do [...] części gruntu. Jednocześnie organ stwierdził, że rozpoznanie wniosku dotyczącego pozostałej części gruntu pochodzącego z granic dawnej nieruchomości hipotecznej stanowiącej obecnie działkę ewidencyjną nr [...] nastąpi w terminie późniejszym, po zgromadzeniu niezbędnego materiału dowodowego dotyczącego naniesień istniejących obecnie na gruncie.