Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2010 r., sygn. IV SA/Gl 112/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Protokolant sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi S.P. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie równoważnika za brak lokalu mieszkalnego oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w B. decyzją z dnia [...] r., Nr [...], działając na podstawie art. 92 ust. 1 i 2 oraz art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 z późn. zm.) oraz § 9 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego (Dz. U. z 2002 r. Nr 100, poz. 918 z późn. zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, odmówił S. P. przyznania równoważnika za brak lokalu mieszkalnego od dnia [...] r. W uzasadnieniu tej decyzji podano, że wnioskodawca posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w B. przy ulicy [...], w którym jest zameldowany o powierzchni użytkowej [...] m2 (w tym mieszkalnej [...] m2). Powołując się na treść art. 92 ust. 1 ustawy o Policji i § 1 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia organ uznał, że w razie posiadania lokalu mieszkalnego policjantowi w miejscowości pełnienia służby funkcjonariuszowi nie należy się równoważnik za brak lokalu mieszkalnego bez względu na powierzchnię tego lokalu. Ponadto organ zauważył, że policjant w posiadanym w miejscu pełnienia służby lokalu mieszkalnym zameldowany jest sam, a jego małżonka i dziecko zameldowane są w S. w lokalu mieszkalnym stanowiącym własność żony funkcjonariusza.

We wniesionym odwołaniu S.P. domagał się uchylenia powyższej decyzji i przyznania równoważnika za brak lokalu mieszkalnego. Zwrócił uwagę na to, że organ w trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego nie dokonał żadnych nowych ustaleń, które nie byłyby mu wcześniej znane. W dwuczęściowym uzasadnieniu argumentował, że przy ustalaniu uprawnień do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego nie ma żadnego znaczenia fakt zameldowania w określonym lokalu mieszkalnym, lecz jego posiadanie, co wynika z art. 92 ust. 1 ustawy o Policji. Natomiast z treści art. 88 ust. 1 tej samej ustawy wynika, że policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Podkreślił, że od urodzenia córki w dniu [...] r. nie posiada lokalu odpowiedniego, który zaspokajałby potrzeby mieszkaniowe jego rodziny w sposób określony w art. 95 ust. 1 pkt 2 ustawy o Policji. W związku z tym domagał się wyjaśnienia, dlaczego posiadanie lokalu nie odpowiadającego przewidzianym w przepisach resortowych normom zaludnienia uniemożliwia mu nabycie prawa do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego bądź innego lokalu dla jego trzyosobowej rodzin, spełniającego przysługujące jej kryterium powierzchni mieszkalnej. Nadto, w dniu [...] r. odwołujący złożył wniosek o przydzielenie mu odpowiedniego lokalu mieszkalnego z zasobów ministra właściwego ds. wewnętrznych odpowiadającego przysługującej mu powierzchni mieszkalnej, położonego w B. lub miejscowości pobliskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00