Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 lipca 2010 r., sygn. I SA/Po 250/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędziowie WSA Katarzyna Wolna - Kubicka WSA Roman Wiatrowski Protokolant st. sekr. sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 lipca 2010 r. sprawy ze skargi B.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. oddala skargę /-/R.Wiatrowski /-/K.Nikodem /-/K.Wolna-Kubicka
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2009 r. B.S. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. Do wniosku podatniczka załączyła korektę zeznania rocznego PIT-37, dotyczącą wyżej wskazanego roku podatkowego, w której nie ujęła wynagrodzenia, które w jej opinii podlegało zwolnieniu przedmiotowemu od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej powoływana jako u.p.d.o.f.).
Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] po przeprowadzeniu postępowania w sprawie, decyzją z dnia [...] października 2009 r., Nr [...] odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. w wysokości wyższej niż wynikająca z zeznania podatkowego za 2008 r.
Organ podatkowy stwierdził, że stosownie do przepisu art. 9 ust 1 u.p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodu wymienionego w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej powoływana jako O.p.) zaniechano poboru podatku. Organ podatkowy wskazał na art. 21 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f., zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli spełnione zostaną łącznie określone przesłanki, a mianowicie wynagrodzenia osób zatrudnionych finansowane są ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz osoby te realizują bezpośrednio cel programu. Aby uznać otrzymywane przez podatnika wynagrodzenie za wolne od podatku dochodowego, winno ono ponadto pochodzić z rachunku beneficjenta (bezpośredniego wykonawcy), na którym ulokowane są wyłącznie środki pomocowe, a zatem musi ono pochodzić wprost ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a nie z jakichkolwiek środków będących w dyspozycji pracodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right