Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 lipca 2010 r., sygn. I SA/Łd 468/10
Dnia 6 lipca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda (spr.) Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2010 roku na rozprawie sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2007 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z [...] określającą M.K. kwotę należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2007 rok w wysokości 41 301 zł.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że podatniczka prowadząc we wspomnianym okresie Zakład Pogrzebowy P.P.H.U. A. świadczyła usługi związane z pochówkiem na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dokumentowane paragonami fiskalnymi. Z uwagi na zwrot kosztów pogrzebu strona wystawiała również faktury VAT, które zawierały specyfikację określającą oddzielnie wartość trumny i wartość usługi pogrzebowej zaliczonej do grupowania PKWiU 93.03.12. W konsekwencji podatniczka stosowała do rozliczenia dwie stawki ryczałtu: od przychodów ewidencjonowanych, tj. 3% na handel (w tym sprzedaż trumien) i 8,5% na usługi. W wyniku kontroli Dyrektor UKS stwierdził, że strona zaniżyła przychody objęte ryczałtem wg stawki 8,5 % oraz zawyżyła przychody wg stawki 3 %, co spowodowało zaniżenie należnego ryczałtu za 2007 r. o kwotę 19 182 zł.
Utrzymując w mocy decyzję pierwszej instancji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał na art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.z.p.d.", w myśl którego pod pojęciem działalności usługowej rozumie się pozarolniczą działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone na podstawie PKWiU wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: "rozporządzenie PKWiU"). W załączniku do tego rozporządzenia w ramach grupowania 93.03 "Usługi pogrzebowe i pokrewne" zostały zakwalifikowane "Usługi związane w przeprowadzeniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacją grobów" (93.03.11) oraz "Usługi związane z przygotowaniem zwłok do pochówku lub kremacji" (93.03.12). Usługą pogrzebową będzie zatem działalność wykonywana na zlecenie związane z ceremonią pogrzebową, czyli m.in. przygotowanie zwłok do pochówku, dostarczenie trumny, transport zwłok na miejsce pochówku, pochowanie zwłok, jak również załatwienie formalności związanych z pogrzebem.