Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 lipca 2010 r., sygn. II SA/Kr 600/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Bursa Sędziowie : Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędzia NSA Andrzej Irla Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2010 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 16 marca 2010 r., nr: [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za usunięcie drzewa skargę oddala

Uzasadnienie

W dniu [....] marca 2010 r. Burmistrz B. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie usunięcia przez S.M. , bez wymaganego zezwolenia, drzewa z posesji położonej przy ulicy [....] w B. (działka nr....).

O zdarzeniu organ I instancji został powiadomiony w dniu [....] marca 2006 r. pismem Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w B. Do pisma dołączono notatkę urzędową sporządzoną [....] marca 2006 r. przez policjantów Komendy Powiatowej w B.

Zgodnie z treścią notatki policjanci wezwani na posesję przy ulicy [....] w B. ustalili, że [....] marca 2006 r. właściciel nieruchomości S.M. usunął rosnący na niej świerk pospolity, gdyż drzewo "zacieniało posesję, przez co w domu panowała wilgoć, a przy mocnym wietrze łamiące się gałęzie uderzały o okna". S.M. nie posiadał wymaganego zezwolenia na usunięcie drzewa. W chwili interwencji widoczny był pień wyciętego świerka, natomiast kłoda została pocięta w części, które zostały częściowo usunięte. W dniu [....] 2006 r. S.M. złożył w organie I instancji podanie o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa gatunku świerk, rosnącego na działce przy ulicy [....] w B. , przy czym z treści podania wynikało, że wnioskodawca 3 marca 2006 r. usunął drzewo objęte podaniem, gdyż ograniczało ono dostęp światła słonecznego do domu i było chore, o czym miały świadczyć podeschnięte gałęzie.

W toku postępowania przeprowadzono oględziny, w wyniku których potwierdzono usunięcie drzewa bez zezwolenia. W dniu dokonywania oględzin tj. [....] marca 2006 r. nie można było ustalić obwodu pnia drzewa, gdyż nie pozostał po nim żaden ślad - uprzątnięto zarówno drewno, jak i karpinę, a teren na którym rosło wyrównano. Celem określenia obwodu drzewa organ przesłuchał w charakterze świadków funkcjonariuszy policji uczestniczących w interwencji [....] marca 2006 r. Według ich zeznań średnica pnia drzewa u jego podstawy wynosiła ok. 15 centymetrów. Wielkość ta została potwierdzona przez S.M. , który ponadto określił wiek drzewa na 7 lat. Opierając się na powyższych ustaleniach mgr inż. J.C. , w sporządzonej opinii dendrologicznej z dnia 12 września 2006 r. wykazał, że obwód usuniętego drzewa mierzony na wysokości 130 cm mógł wynosić 34,54 cm.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00