Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. I SA/Gl 325/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Krzysztof Winiarski, Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2010 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. - działając na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) - utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] r. Nr [...] ustalającej J. D. wysokość podatku od spadków i darowizn z tytułu spadku po zmarłym H. D. w wysokości [...] zł.

Uzasadniając rozstrzygnięcie, organ II instancji w pierwszej kolejności wskazał, że na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w K. z dnia [...] r., sygn. akt [...] J. D. nabyła 1/3 część spadku po zmarłym H. D.. W skład masy spadkowej wchodzi jedynie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Na podstawie złożonego przez wszystkich spadkobierców zeznania podatkowego, organ I instancji określił wysokość zobowiązania w podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Dokonując oceny prawnej stanu faktycznego organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, że zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw. W przedmiotowej sprawie wartość rynkowa spółdzielczego prawa do lokalu została ustalona na podstawie złożonej przez stronę deklaracji. Jak zaznaczył organ odwoławczy, być może pomagał podatniczce w wypełnieniu zeznania pracownik organu I instancji - jednakże dane co do składników majątkowych oraz ich wartości rynkowej podała sama zainteresowana. Podana przez podatniczkę wartość lokalu została przez organ I instancji zweryfikowana pozytywnie, poprzez uznanie, że mieści się ona w granicach rynkowych dotyczących transakcji kupna - sprzedaży lokali z tego samego terenu. Kontynuując, organ podniósł, że podstawą sposobu ustalania wartości rynkowej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego oprócz ustawy o podatku od spadków i darowizn są również przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. W art. 11 ust. 2( 2 ) tej ustawy wskazano, że w przypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Odziedziczony więc wkład mieszkaniowy posiada więc wymierną wartość możliwą do wyrażenia w pieniądzu, a jest ona ustalana stosownie do wskazanych przepisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00