Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. IV SA/Wa 461/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Protokolant Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi O. P. i W. M. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy - oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia 3 lipca 2009 r. Burmistrz N. zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku jednorodzinnego, budynku gospodarczego i pomostu na działce nr [...] w obrębie B., gm. N..
Postanowieniem z dnia [...] lipca 2009 r., znak: [...] Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w O. odmówił uzgodnienia projektu decyzji Burmistrza N. o ustaleniu warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji w zakresie ochrony przyrody, wskazując w uzasadnieniu, iż zgodnie z przedłożonym projektem decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, w tym dołączonej do wniosku mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:1000 wynika, iż realizacja przedmiotowego zamierzenia stoi w sprzeczności z zapisami rozporządzenia nr [...] Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2008 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu P. [...] (Dz. Urz. Woj. [...], Nr [...], poz. [...]). Z akt sprawy jednoznacznie wynika, iż realizacja przedmiotowej inwestycji zakłada niwelację terenu w obrębie działki nr [...] zawartej w odległości mniejszej niż 100 m od zbiorników wodnych. Ponadto projektowane miejsce lokalizacji inwestycji na analizowanej działce wyznaczone zostało znacznie bliżej linii brzegowej niż na działkach przyległych i tym samym, w ocenie organu wprowadzenie przedmiotowej inwestycji degradującej wartości krajobrazowe oraz przyrodnicze Obszaru Chronionego Krajobrazu P. pozostawałoby w sprzeczności z racjonalną polityką zagospodarowania przestrzennego.