Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 czerwca 2010 r., sygn. V SA/Wa 502/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.), Protokolant - Sylwia Wojtkowska-Just, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi Miasta O. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w W. z dnia [...] grudnia 2009 r. nr Uchwały [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwał w sprawie określenia warunków i trybu wspierania finansowego rozwoju sportu kwalifikowanego; oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2009 r. Rada Miasta O. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie określenia warunków i trybu wspierania finansowego rozwoju sportu kwalifikowanego na obszarze Miasta O.. W podstawie prawnej uchwały wymieniono art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298 ze zm.). Uchwała zgodnie z jej zapisem zawartym w §1 regulowała warunki i tryb udzielania wsparcia finansowego w formie dotacji celowych na przedsięwzięcia z zakresu sportu kwalifikowanego. Jej przepisy jak dalej wskazywał §1 nie miały zastosowania do dotacji na sfinansowanie lub dofinansowanie celu publicznego związanego z zadaniami z zakresu kultury fizycznej udzielanych z budżetu Miasta O. na zasadach i w trybie określonych w art. 176 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych.
W § 2 uchwały Rada Miasta zdefiniowała, że przez dotację należy rozumieć dotację celową w rozumieniu przepisu art. 106 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 ze zm.), przez umowę -- umowę o dotację, której treść reguluje przepis art. 130 w zw. z art. 189a ustawy o finansach publicznych. W § 5 ustaliła, że dotacje mogę przyjąć formę prefinansowania na poczet poniesienia kosztów lub refundacji poniesionych kosztów.
1 Zapis § 3 uchwały przewidywał warunki otrzymania wsparcia wskazując, że przedmiotem dotacji rocznej może być wsparcie klubu sportowego w zakresie projektu obejmującego dofinansowanie wydatków z tytułu między innymi : przygotowań i udziału klubu lub zawodnika tego klubu do udziału w zawodach w określonej dyscyplinie sportu kwalifikowanego, utrzymania obiektów i urządzeń sportowych służących uprawianiu sportu kwalifikowanego, stanowiących własność Miasta O., zakupu sprzętu sportowego, wypłaty wynagrodzeń dla trenerów klubu sportowego, wypłaty stypendiów lub wynagrodzeń przyznanych przez klub sportowy zawodnikom maksymalnie do 50% całkowitej wartości wnioskowanego projektu.