Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. III SA/Wa 264/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.), Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2002 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego W. decyzją z dnia [...] września 2009 r. Nr [...] określił A. L. (dalej zwany Stroną, Skarżącym) kwotę zobowiązania podatkowego podatku od towarów i usług za grudzień 2002 r. w wysokości 22.415 zł.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że Strona w grudniu 2002 r. zewidencjonowała w rejestrze zakupu VAT i wykazała w deklaracji VAT - 7 podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup oleju napędowego, wystawionych przez Przedsiębiorstwo [...] "D." S. Z..
Strona w ewidencji zakupu VAT i deklaracji podatkowej VAT-7 za grudzień 2002 r. dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT z dnia 12, 19 i 31 grudnia 2002 r., wystawionych przez "D." S. Z., dotyczących zakupu oleju napędowego. Na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT) i § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 269, z późn. zm., dalej: rozporządzenia o VAT) organ pierwszej instancji zakwestionował prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych dokumentów uznając, iż faktury te nie potwierdzają rzeczywistych transakcji.
W toku postępowania podatkowego ustalono, że "D." S. Z. w 2002 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie projektowania i montażu systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Pomimo rozszerzenia z dniem 12 września 2002 r. zakresu działalności przez ww. firmę o pośrednictwo w obrocie paliwami, w związku z brakiem koncesji, takiej działalności nie rozpoczął. S. Z., na okoliczność wystawiania ww. faktur był dwukrotnie przesłuchiwany w charakterze świadka. Przesłuchiwany oświadczył, że zapisy na okazanych fakturach nie są zgodne z rzeczywistością. Nie posiadał bowiem żadnych oddziałów, filii ani innych miejsc prowadzenia działalności poza miejscem wykonywania działalności gospodarczej w W., nie zna Skarżącego i nie zawierał z nim żadnych transakcji w 2002 r., z panem L. mógł się kontaktować J. C. - pracownik S. Z., który poza jego wiedzą i wolą prowadził transakcje paliwowe pod szyldem jego firmy. Ponadto zapisy na okazanych podczas przesłuchania fakturach wystawionych dla Skarżącego, dotyczące sprzedaży oleju napędowego, nie są zgodne z rzeczywistością; pieczątka firmowa I Oddziału nie należała do jego firmy, rachunek bankowy wskazany na fakturach nie był przez niego założony na firmę "D.", "Kierownik Oddziału - M. M.", którego podpis widnieje na fakturach nigdy nie był przez niego zatrudniony w jego firmie.