Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Po 363/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka WSA Karol Pawlicki Protokolant st.sekr.sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] r. nr [...], II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego M. M. kwotę [...],- zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/ K.Pawlicki /-/ W.Zygmont /-/ K.Wolna-Kubicka
Uzasadnienie
We wniosku z dnia [...] M. M., zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej w zakresie możliwości odliczenia zapłaconych w Holandii składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku. Przedstawiając stan faktyczny podał, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie Holandii jako wspólnik spółki osobowej pod firmą [...], mającej siedzibę w Holandii i podlegającej prawu holenderskiemu, o strukturze organizacyjnej odpowiadającej polskiej spółce jawnej. Sam podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiągniętych dochodów, na terenie Holandii zapłacił natomiast przypadające na niego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz oczekuje na odpowiedź, czy możliwe jest odliczenie w Polsce od podatku zapłaconych w Holandii składek na ubezpieczenie społeczne.
Przedstawiając swoje stanowisko w tej kwestii stwierdził, że przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku o kwotę zapłaconych w Holandii składek na ubezpieczenie społeczne. Wskazał, że polskie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uniemożliwiające obniżenie kwoty podatku o kwotę zapłaconych w drugim państwie, składek na ubezpieczenie społeczne mają charakter dyskryminacyjny i naruszają przepisy Traktatu Wspólnoty Europejskiej w rezultacie w sprawie należy stosować wprost prawo wspólnotowe z pominięciem przepisów krajowych, z uwzględnieniem orzecznictwa sądownictwa wspólnotowego, dotyczące odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenia emerytalne (C-150/04, C-80/94).