Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Olsztynie z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. II SAB/Ol 40/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Irena Szczepkowska Sędzia WSA Hanna Raszkowska Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi P.B. na bezczynność Rektora w rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy nieważności postanowienia - kierunku mechatronika postanawia 1. umorzyć postępowanie sądowe; 2. zasądzić od Rektora na rzecz skarżącego kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. WSA/post.1 - sentencja postanowienia

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 28 września 2009r. Rektor Uniwersytetu stwierdził w trybie art. 134 Kodeksu postępowania administracyjnego uchybienie terminu do wniesienia odwołania, w sprawie zawieszenia postępowania odwoławczego od decyzji Dziekana Wydziału z 1 kwietnia 2009r. w przedmiocie skreślenia P.B. z listy studentów tego wydziału, kierunku mechatronika.

P.B. pismem z 30 grudnia 2009r. wystąpił do Rektora Uniwersytetu o stwierdzenie nieważności tego postanowienia jako wydanego z rażącym naruszeniem prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 Kpa.

Decyzją z dnia 26 stycznia 2010r. Rektor Uniwersytetu, działając na podstawie art. 157 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 207 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia z 28 września 2009r. W uzasadnieniu podano, że stosownie do art. 126 Kpa nie można stwierdzić nieważności w stosunku do aktów administracyjnych niezaskarżalnych, a taki akt stanowi postanowienie wydane w trybie art. 134 Kpa. Powołując się na wyrok WSA w Olsztynie z 13 października 2009r. (sygn. akt II SA/Ol 657/09) wyjaśniono, iż postanowienie o stwierdzeniu niedopuszczalności odwołania jest ostateczne i nie przysługuje nań zażalenie. Dlatego też nie ma do tego typu postanowienia zastosowania przepis art. 156 Kpa statuujący przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00