Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 czerwca 2010 r., sygn. IV SA/Gl 720/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia del. WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi F. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego stanowi decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r., Nr [...], który działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity z 2000 r. - Dz. U. Nr 98, poz. 1071), zwanej dalej K.p.a., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. o braku podstaw do stwierdzenia u F. W. choroby zawodowej - obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz, wymienionej w pozycji 21 wykazu chorób zawodowych.
Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.
Skarżący F. W., zamieszkały w A. (woj. [...]) skierowany został przez lekarza medycyny na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej. [...] Ośrodek Medycyny Pracy w K. Poradnia Chorób Zawodowych i Medycyny Pracy, orzeczeniem lekarskim z dnia [...] r., Nr [...], stwierdził brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wymienionej w punkcie 21 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych. W wyniku wniosku skarżącego o przeprowadzenie ponownego badania orzeczenie lekarskie wydał Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. To orzeczenie lekarskie z dnia [...] r., Nr [...], nie stwierdzało również podstaw do rozpoznania zawodowego obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem.