Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Bd 399/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Izabela Najda - Ossowska Sędziowie: sędzia WSA Dariusz Dudra (spr.) sędzia WSA Urszula Wiśniewska Protokolant starszy sekretarz sądowy Marcin Frydrych po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A. L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. L. kwotę 200 (dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 30 stycznia 2008r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tym podatkiem czynności dostawy działek przeznaczonych pod zabudowę letniskową.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny.

Skarżący w 2006r. nabył wspólnie z kolegą nieruchomość zabudowaną położoną w [...] Gmina [...] jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. W tym samym roku dokonał podziału ww. nieruchomości na 20 mniejszych działek. W dniu 25 lipca 2006r. otrzymał postanowienie zatwierdzające podział, jako zgodny z obowiązującym planem. Wnioskodawca oświadczył, iż przedmiotem sprzedaży będzie cała nieruchomość. Ponadto podał, iż w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z powyższym wnioskodawca wystąpił z zapytaniem:

Czy w przypadku sprzedaży poszczególnych działek należy naliczyć podatek

od towarów i usług?

Zdaniem skarżącego w sytuacji, gdy dostawy działek dokonuje osoba fizyczna nie zajmująca się profesjonalnie sprzedażą gruntów, nie powinna ponosić obciążenia podatkiem od towarów i usług. Sama częstotliwość wykonywania czynności polegających na sprzedaży działek nie decyduje o byciu podatnikiem podatku od towarów i usług. Na potwierdzenie powyższego stanowiska powołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007r. sygn. akt l FPS 3/07.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00