Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 maja 2010 r., sygn. VIII SA/Wa 145/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda /sprawozdawca/, Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz, Protokolant Magdalena Krawczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2010 r. sprawy ze skargi J. G. na zarządzenie zastępcze Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem zastępczym z dnia [...] stycznia 2010r. Wojewoda [...] biorąc za podstawę art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm., zwanej dalej w skrócie ustawą o samorządzie gminnym) stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Gminy C. J. G.

W uzasadnieniu tego aktu Wojewoda [...] wskazał, iż w dniu [...] marca 2009r. Rada Gminy C. podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego J. G. Podstawę podjęcia uchwały stanowiła okoliczność, iż prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w S. z dnia [...] sierpnia 2008r. na podstawie art. 66 §1 k.p.k. warunkowo umorzono postępowanie wobec J. G. o czyn z art. 90 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane. Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2009r. wydanym w sprawie [...] Sąd Okręgowy w R. po rozpoznaniu odwołania skarżącego stwierdził nieważność uchwały z dnia [...] marca 2009r. Wydanym w wyniku zażalenia Komisarza Wyborczego postanowieniem z dnia [...] maja 2009r., sygn. akt [...] Sąd Apelacyjny

w L. odrzucił zażalenie. Postanowienie stało się prawomocne w dniu jego wydania. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy stwierdził, że zgodnie z art. 190 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 lipca 1998r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003r. Nr 159, poz. 1547 ze zm.), zwana dalej Ordynacją wyborczą, wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek utraty prawa wybieralności lub braku tego prawa w dniu wyborów. W myśl art. 7 ust. 1 i 2 Ordynacji wyborczej bierne prawo wyborcze przysługuje osobie mającej prawo wybieralności do danej rady. Nie mają prawa wybieralności osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego. Sąd Okręgowy stwierdził, że podejmując uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu Rada Gminy wbrew zapisowi art. 190 ust. 3 Ordynacji, uniemożliwiła radnemu złożenie wyjaśnień. W dacie podjęcia uchwały radny przebywał na zwolnieniu lekarskim. W tej sytuacji radny winien mieć możliwość złożenia wyjaśnień na piśmie. Takiej możliwości Rada Gminy nie zapewniła radnemu przed podjęciem uchwały. Powyższe uchybienia proceduralne skutkowały stwierdzeniem nieważności uchwały przez Sąd Okręgowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00