Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 maja 2010 r., sygn. II SA/Ol 205/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Irena Szczepkowska (spr.) Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2010 r. sprawy ze skargi D. B, R. B. oraz K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją nr x z dnia 5 listopada 2009 r. Wójt Gminy G. odmówił zatwierdzenia wstępnego projektu podziału nieruchomości stanowiącej współwłasność R. i D.B. do 70/100 części oraz K.B. do 30/100 części, położonej "[...]". W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wywiódł, że w stanie faktycznym sprawy nie zostały spełnione przesłanki przewidziane w art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), gdyż przedmiotowa działka nie jest zabudowana, co wykluczyło pozytywne rozpoznanie wniosku. Zdaniem organu, art. 95 nie przewiduje innej możliwości prawnej podziału nieruchomości w celu zniesienia współwłasności.

W złożonym odwołaniu R. i D.B. oraz K.B. zarzucili, że organ pierwszej instancji nie odniósł się do wskazanej przez nich podstawy prawnej podziału nieruchomości, tj. art. 95 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami i art. 211 Kodeksu cywilnego. Wnieśli o przekazanie sprawy do załatwienia innemu organowi administracji.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. decyzją z dnia 21 stycznia 2010 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami przewiduje wyjątki od zasady podziału nieruchomości zgodnie z ustaleniami planu miejscowego lub decyzją o warunkach zabudowy, co powoduje, że musi być interpretowany wąsko. Dopuszczalność podziału nieruchomości niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, gdy dokonuje się tego podziału w celu zniesienia współwłasności, uregulowana została w art. 95 pkt 1, który przewiduje możliwość podziału wyłącznie nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków. Zdaniem Kolegium, wskazany przepis dopuszcza jedynie podział zabudowanej nieruchomości w celu zniesienia jej współwłasności. Innych możliwości podziału nieruchomości w celu zniesienia współwłasności, niezależnie od ustaleń planu miejscowego, art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje. W szczególności, w świetle tego przepisu, nie ma możliwości dokonania podziału nieruchomości w celu zniesienia współwłasności, na podstawie art. 95 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a więc realizacji roszczenia co do części nieruchomości na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami lub odrębnych ustaw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00