Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 maja 2010 r., sygn. II SA/Ol 176/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Irena Szczepkowska Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2010 r. sprawy ze skargi G. Ł. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki budynku - odmowy zawieszenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Powiatowy inspektor Nadzoru Budowlanego w "[...]" nakazał skarżącej G. Ł. dokonanie rozbiórki wybudowanego bez pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowego przy ulicy "[...]" w "[...]", poprzedzonej opracowaniem technicznym-orzeczeniem wskazującym sposób zabezpieczenia niniejszego obiektu. W wyniku wniesionego przez zobowiązaną odwołania Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia "[...]" utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Również Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia "[...]" odmówił stwierdzenia nieważności wskazanego rozstrzygnięcia.

W celu przymuszenia zobowiązanej do wykonania nakazu rozbiórki PINB postanowieniem z dnia "[...]" nałożył na nią grzywnę w celu przymuszenia. Rozstrzygnięcie to utrzymane zostało w mocy przez organ drugiej instancji. Skarżąca mimo zastosowania względem niej środka egzekucyjnego nie dokonała rozbiórki samowolnie wybudowanego budynku. W dniu "[...]" organ pierwszej instancji wystawił tytuł wykonawczy w przedmiocie zastosowania w postępowaniu egzekucyjnym w administracji środka egzekucyjnego w postaci wykonania zastępczego obowiązku rozbiórki, określonego decyzją z dnia "[...]". Na powyższą czynność skarżąca wniosła zarzuty. Postanowieniem z dnia "[...]" PINB stwierdził niedopuszczalność zgłoszonych zarzutów. Rozstrzygnięcie to zobowiązana zaskarżyła zażaleniem. Postanowieniem z dnia "[...]" organ drugiej instancji uchylił zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. PINB postanowieniem z dnia "[...]" ponownie stwierdził niedopuszczalność zgłoszonych przez skarżącą zarzutów. Po rozpatrzeniu zażalenia na to rozstrzygniecie postanowieniem z "[...]" WINB w "[...]" utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji. Następnie PINB w dniu "[...]" wydał postanowienie w przedmiocie zastosowania wykonania zastępczego obowiązku rozbiórki wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowego zlokalizowanego na działce przy ulicy "[...]" w "[...]", określonego w decyzji PINB z dnia "[...]". Na to postanowienie skarżąca wniosła zażalenie. Organ odwoławczy postanowieniem z dnia "[...]" utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 20 lipca 2009r. (prawomocnym od dnia 20 sierpnia 2009r.) oddalił skargę G. Ł. na to postanowienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00