Postanowienie WSA w Kielcach z dnia 19 maja 2010 r., sygn. II SA/Ke 193/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2010r. na rozprawie sprawy ze skargi S.S. na pismo Powiatowego Urzędu Pracy z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie finansowania kosztów szkolenia p o s t a n a w i a I. odrzucić skargę; II. przyznać od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach na rzecz adwokata M.M. kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa i 80/100) złotych, w tym 52,80 (pięćdziesiąt dwa i 80/100) złotych VAT, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 20 stycznia 2010r. S.S. wystąpił do Powiatowego Urzędu Pracy w O. o skierowanie na szkolenie indywidualne w zakresie aplikacji adwokackiej. Do wniosku załączył dokumenty potwierdzające udział S.S. jako aplikanta adwokackiego Okręgowej Rady Adwokackiej w aplikacji rozpoczynającej się z dniem 15 stycznia 2010r oraz wskazujące wysokość rocznej opłaty za zajęcia.
Po rozpoznaniu wniosku pismem z dnia 2 lutego 2010r. (doręczonym stronie w dniu 3.02.2010r.) Kierownik Działu Rynku Pracy PUP w O. odmówił wyrażenia zgody na skierowanie i sfinansowanie kosztów aplikacji adwokackiej podnosząc, iż aplikacja jest rodzajem praktyki wykraczającym poza zakres przewidziany ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Powołując się na wyjaśnienia Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i polityki Społecznej w Warszawie stwierdzono, że w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 37 i art. 40 cyt. ustawy aplikacja adwokacka nie jest szkoleniem.