Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 maja 2010 r., sygn. II SA/Gd 156/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Skrzycka-Pilch (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Sekretarz Sądowy Dorota Kotlarek po rozpoznaniu w 12 maja 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi Z. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia 25 stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta na prawach powiatu w S z dnia 2 grudnia 2009 r. nr [...] 2. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G na rzecz skarżącego Z. B. kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 12 lutego 2010 r. nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta na prawach powiatu, na podstawie art. 104 i 105 §1 k.p.a., po rozpatrzeniu wniosku Z. B. z dnia 19 listopada 2009r. umorzył postępowanie administracyjne w sprawie udzielenia pozwolenia na użytkowanie warsztatu i sklepu motoryzacyjnego na terenie posesji przy ul. L. [...] w S.
W uzasadnieniu decyzji organ podał, że pismem z dnia 19 listopada 2009r. Z. B. - właściciel nieruchomości położonej w S., przy ul. L. [...]- działki nr [...], [...] i [...], złożył wniosek do organu nadzoru o udzielenie pozwolenia na użytkowanie warsztatu i sklepu motoryzacyjnego dobudowanych do istniejącego budynku na ww. posesji.
Organ ustalił, że na mocy decyzji Prezydenta Miasta z dnia 2 września 1991r. inwestor uzyskał pozwolenie na dobudowę warsztatu i sklepu motoryzacyjnego na warunkach czasowych- nie dłużej niż 7lat- do czasu realizacji inwestycji zgodnie z planem szczegółowym. Ponadto inwestor był zobowiązany do zgłoszenia użytkowania obiektu w terminie 7 dni od zakończenia budowy, co wynika z udzielonego pozwolenia na budowę, jako konsekwencja zapisu art. 41 ust. 2 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 24 października 1974r. ( Dz. U. nr 38, poz. 229 ze zm.) oraz § 32 rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975r. w sprawie nadzoru urbanistyczno- budowlanego ( Dz. U. nr 8, poz. 48 ze zm.). Inwestor żadnego z powyższych obowiązków nie dopełnił. Zatem, obiekt powinien być rozebrany po upływie ww. terminu. Złożenie przez inwestora wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu, który jest od wielu lat użytkowany, a ponadto nie został dopełniony obowiązek jego rozbiórki w terminie określonym w decyzji o pozwoleniu na budowę jest bezprzedmiotowe. Nadto organ ustalił, że inwestor nie występował o zmianę warunków udzielonego pozwolenia na budowę.