Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 kwietnia 2010 r., sygn. IV SA/Wr 596/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński, Sędziowie Sędzia NSA Henryk Ożóg (spr.), Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Protokolant Katarzyna Leśniowska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi S. J. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 czerwca 2009 r., wydanym w sprawie o sygn. akt IV SA/WR 115/09, na skutek skargi S. J., Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. uchylił decyzję Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej (dalej: TWKL) w P. z dnia [...] września 2008 r. (nr [...])

w sprawie zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej (dalej: RWKL) we W. z dnia [...] listopada

2008 r. (nr [...]) utrzymującą w mocy decyzję TWKL. Uchylonymi decyzjami komisje lekarskie orzekły o niezdolności S. J. do zawodowej służby wojskowej, spowodowanej stwierdzonym u tego kandydata niepełnoobjawowym zespołem WPW serca. Komisje uznały, że rozpoznane schorzenie mieści się

w zakresie pojęciowym § 38 pkt 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach. (Dz. U. nr 133 poz. 1422 ze zm.; dalej: rozporządzenie MON z dnia 10 maja 2004 r.) i kwalifikuje S. J. do kategorii "N", co oznacza niezdolność do zawodowej służby wojskowej w charakterze kandydata.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wskazał w uzasadnieniu wyroku, że orzeczenia obu komisji lekarskich, będące decyzjami administracyjnymi, wydane zostały z istotnym naruszeniem prawa materialnego i procesowego. Orzeczenie komisji lekarskiej w sprawie zdolności do zawodowej służby wojskowej winno być sformułowane zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia MON z dnia 10 maja 2004 r., który przewiduje m. in. obowiązek zawarcia w orzeczeniu uzasadnienia. Zgodnie z przepisami powołanego rozporządzenia, wojskowe komisje lekarskie orzekają na podstawie badania lekarskiego i wyników badań specjalistycznych, dokumentacji medycznej oraz określonych w rozporządzeniu informacji i dokumentów. W związku z tym, kontrola przez sąd administracyjny orzeczeń wojskowych komisji lekarskich o zdolności do zawodowej służby wojskowej obejmuje ocenę prawidłowości postępowania poprzedzającego ustalenie stanu zdrowia badanego kandydata do zawodowej służby wojskowej, w szczególności sprawdzenie, czy badania stanu zdrowia były wszechstronne, oparte na wyczerpującym wywiadzie chorobowym i pełnych badaniach przedmiotowych, a ponadto, czy dokonana kwalifikacja zdolności do zawodowej służby wojskowej była zgodna z właściwymi przepisami prawa materialnego oraz przepisami dotyczącymi właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach. Ustalony między innymi na podstawie odpowiednich dokumentów stan faktyczny sprawy powinien odzwierciedlać się w uzasadnieniu orzeczenia właściwej komisji lekarskiej. Sąd podkreślił konieczność pełnego i rzetelnego uzasadniania orzeczeń komisji lekarskich, ponieważ "uzasadnienie decyzji jest tym jej elementem, który pozwala na dokonanie przez sąd administracyjny kontroli prawidłowości postępowania poprzedzającego wydanie decyzji".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00