Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Po 868/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi J. K. i J. K. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] 2009 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ E.Brychcy /-/ B. Drzazga /-/D.Rzyminiak-Owczarczak
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w T., wskutek ponownie przeprowadzonego postępowania, decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. Nr [...] na podstawie przepisów art. 105 § 1 i art. 104 kpa umorzył postępowanie administracyjne w sprawie szopy drewnianej znajdującej się na działce nr [...] w m. C. , gm. D., należącej do J. i J. K .
W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż podjął czynności wyjaśniające w związku z interwencją J. P., sąsiada Państwa K . Zdaniem J. K. przedmiotowa szopa została wybudowana ok. 1980 r. przez jej matkę H. D . Z kolei J. P. podał, że wybudowano ją w 1998 r., w dowód czego przedłożył pisemne oświadczenie sołtysa wsi C . Organ oparł się na dowodach dostępnych z urzędu i ustalił, że szopę wzniesiono przed dniem 9 lutego 1993 r., tj. przed datą wydania mapy z ODG-K w T., na której znajduje się ta szopa (oznaczona symbolem 2). Oznacza to, że obiekt wybudowano pod rządami ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.). Mając na względzie treść art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Inspektor stwierdził, że przepis art. 48 tej ustawy nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 1 stycznia 1995 r.
Organ zaznaczył, że w toku przeprowadzonych w dniu 24 lutego 2009 r. oględzin ustalono, iż przedmiotowy obiekt jest użytkowany zgodnie z profilem gospodarstwa rolnego na przechowywanie maszyn rolniczych i jest niezbędny do bieżącego funkcjonowania gospodarstwa. Stwierdził też, że brak ściany drewnianej od strony granicy nie przeszkadza w jego użytkowaniu. Burmistrz D. w dniu 24 marca 2009 r. powiadomił Inspektora, że dla miejscowości C. działki nr [...] brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z kolei Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w piśmie z 3 maja 2009 r. stwierdził, iż brak w drewnianej szopie jakichkolwiek instalacji użytkowych, w tym elektrycznej oraz brak magazynowania materiałów niebezpiecznych pożarowo wyklucza możliwość pożaru w związku z ich niewłaściwą eksploatacją. Jednocześnie wskazał, że prawdopodobieństw powstania pożaru szopy w sposób inny niż celowe lub przypadkowe działanie człowiek jest bardzo małe.