Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Ol 115/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Protokolant Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2010 roku sprawy ze skargi T i J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania rozgraniczeniowego nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 3 września 2008 r. Burmistrz L., działając na podstawie

art. 34 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U.

z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 ze zm.), umorzył postępowanie administracyjne z wniosku J. i T.G. oraz D.G., o rozgraniczenie nieruchomości oznaczonej w operacie ewidencji gruntów miasta L., "[...]" nr z z nieruchomościami położonymi w L., "[...]", oznaczonymi numerami v, x i y oraz o rozgraniczenie nieruchomości oznaczonej w operacie ewidencji gruntów miasta L., "[...]" nr y z nieruchomościami położonymi w L., "[...]" oznaczonymi numerami v, zz i z i przekazał z urzędu sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w D.

Decyzją z dnia 15 września 2008 r. Burmistrz L., na podstawie art. 29 ust 1 - 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, odmówił T.

i J.G. wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego nieruchomości oznaczonej w operacie ewidencji gruntów miasta "[...]" nr z, z nieruchomościami "[...]" oznaczonymi numerami x, y, q, r, s, t, v. Wywiódł bowiem, że nie zaistniały ustawowe przesłanki wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego. Wszystkie działki objęte wnioskiem mają bowiem ustalone zgodnie z prawem punkty i linie graniczne. Informacje dotyczące tych działek zawarte są w prowadzonej przez Starostę D. ewidencji gruntów i budynków i uwidocznione zostały na aktualnej mapie ewidencyjnej. Nie występują również w tej sprawie przesłanki rozgraniczenia określone w art. 153 Kodeksu cywilnego, gdyż stan prawny przedmiotowych działek jest ustalony i zawarty został w ewidencji gruntów i księgach wieczystych tych nieruchomości. Wskazano ponadto, że wniosek dotyczy rozgraniczenia z działkami ewidencyjnymi nie będącymi gruntami sąsiednimi, tj. z działkami nr t i nr q, natomiast rozgraniczenie nieruchomości jest dopuszczalne jedynie między sąsiadującymi gruntami stanowiącymi odrębny przedmiot własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00