Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 marca 2010 r., sygn. I SA/Wa 690/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędziowie: Sędzia WSA Daniela Kozłowska Sędzia WSA Joanna Skiba (spr.) Protokolant Ewa Szymańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2010 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2009 r., nr [...] Minister Infrastruktury utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2007 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Miasta i Gminy W. z dnia [...] listopada 1979 r. nr [...] o wywłaszczeniu za odszkodowaniem zabudowanej nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], o pow. [...] m? z ogólnej powierzchni [...] m?.

Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] listopada 1979 r. nr [...] Naczelnik Miasta i Gminy W. po rozpatrzeniu wniosku Dyrekcji Rozbudowy Miasta W., działając na podstawie art. 1, 2, 3 ust. 1, art. 15 i 21 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 10, poz. 64 ze zm.) orzekł o wywłaszczeniu na rzecz Skarbu Państwa zabudowanej nieruchomości położonej w W. przy ul. [...], o pow. [...] m?, stanowiącej własność J. R. Jednocześnie, w oparciu o opinię rzeczoznawców Urzędu W. oraz protokół z rozprawy wywłaszczeniowej z dnia [...] listopada 1979 r., ustalono odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość w wysokości [...] zł.

Wnioskiem z dnia 20 stycznia 2000 r. J. R. wystąpiła o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...] listopada 1979 r., wskazując, że postępowanie zostało przeprowadzone bez jej udziału. Ponadto zdaniem wnioskodawczyni także ustalenie odszkodowania odbyło się bez możliwości zajęcia stanowiska przez stronę podczas rozprawy wywłaszczeniowo-odszkodowawczej.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2001 r. nr [...] Wojewoda [...] odmówił stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] listopada 1979 r. wskazując, że sytuacja, gdy strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu stanowi przyczynę wznowienia postępowania wymienioną w art. 145 § 1 pkt 4 kpa, nie zaś przesłankę stwierdzenia nieważności decyzji. Powyższa decyzja uchylona została przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z dnia [...] maja 2002 r., nr [...]. W uzasadnieniu stwierdzono, że organ wojewódzki nie wyjaśnił zarzutu zaniechania doręczenia właścicielce wywłaszczonej nieruchomości zawiadomienia o wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego, jak i nieprawidłowego poinformowania w wezwaniu na rozprawę o miejscu jej przeprowadzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00