Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 marca 2010 r., sygn. I SA/Sz 4/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska Sędzia WSA Joanna Wojciechowska Protokolant Beata Radomska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 marca 2010 r. sprawy ze skargi T. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji określającej wysokość podatku od nieruchomości za 2008r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy swoją decyzję z dnia [...] r. Nr [...] odmawiającą wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia [...] r. Nr [...].
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika następujący stan faktyczny.
T. S.A. z siedzibą w W. (dalej zwana Spółką) w dniu 7 lipca 2009 r. zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z [...] r. Nr [...] utrzymującej w mocy decyzję Wójta Gminy B. określającej ww. Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2008 r.
Rozpoznając powyższy wniosek Kolegium w decyzji z dnia [...] r. powołując się na przepis art. 249 § 1 Ordynacji podatkowej, odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej tegoż organu z dnia [...] r. ze względu na to, że przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Szczecinie toczy się już postępowanie ze skargi Spółki (sygn. akt I SA/Sz 253/09), w którym Sąd z urzędu uwzględnia rażące naruszenia prawa podniesione przez wnioskodawcę w skardze, a dotyczące wymiaru podatku od nieruchomości za 2008 r.
W odwołaniu od powyższej decyzji pełnomocnik Spółki wniósł o uchylenie powyżej decyzji i merytoryczne rozpoznanie wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji Kolegium z dnia [...] r., utrzymującej w mocy decyzję Wójta Gminy B. w sprawie podatku od nieruchomości za rok 2008. W uzasadnieniu odwołania pełnomocnik nie zgodził się z interpretacją art. 249 § 1 Ordynacji podatkowej przedstawioną przez organ I instancji uznając, nie ma przeszkód do prowadzenia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Kolegium z dnia [...] r. Pełnomocnik stwierdził, że art. 249 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą organ podatkowy rozpoznaje merytorycznie sprawę stwierdzenia nieważności decyzji, co oznacza, iż przepis ten powinien być stosowany ściśle. Jego zdaniem niedopuszczalne jest jakiekolwiek domniemanie sytuacji, w których organ odmawia wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Zdaniem pełnomocnika, użyty w omawianym przepisie zwrot "w szczególności" nie oznacza, że znajduje on zastosowanie w każdej innej sytuacji w nim nie wymienionej, a z uwagi na zasadę zaufania obywateli do organów podatkowych należy uznać, że organ nie może odmówić wszczęcia postępowania w przypadkach innych niż wskazane w art. 249 § 1 Ordynacji podatkowej.