Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 marca 2010 r., sygn. II SA/Kr 656/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Rynczak (spr.) Sędziowie: WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Mirosław Bator Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2010 r. sprawy ze skargi E.Z. na decyzję [....] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 25 lutego 2009 r. znak: [....] w przedmiocie nakazu rozbiórki skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] z dnia [...] lipca 2008r. znak: [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. Powiat Grodzki, na podstawie art. 51 ust. 5, art. 80 ust. 2 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), oraz art. 104 k.p.a., nakazał inwestorowi - R.B. rozbiórkę części budynku mieszkalnego wielorodzinnego wybudowanego przy ul. [...] w K. do stanu zgodnego z ustaleniami będącej w obiegu prawnym ostatecznej decyzji wzizt nr [...] z dnia [...].02.1999r. znak: [...] w oparciu o projekt budowlany zatwierdzonym decyzją Prezydenta Miasta K. nr [...] z [...] 09.1999r. znak. [...] , która w wyniku niniejszego postępowania została uchylona decyzją Prezydenta Miasta K. z dnia [...].04.2006r. znak. [...] w części dotyczącej przedmiotowego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, zlokalizowanego na działkach nr 1 , 2 , 3 obr. [...] przy ul. [...] w K.
W obszernym uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że prowadzi postępowanie z urzędu. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji i przeprowadzonej kontroli w dniu 23.03.2004r. dotyczącej realizacji budynku przy ul. [...] w K. stwierdzono, iż powyższy obiekt został wykonany z istotnym odstąpieniem, bez zmiany decyzji pozwolenia na budowę zatwierdzającej projekt zamienny. W dniu kontroli stwierdzono, iż budynek jest w całości ukończony. Dokonane przez inwestora odstąpienia polegały na wykonaniu w poziomie poddasza dodatkowej płyty stropowej, żelbetowej pomiędzy dolnym a górnym poziomem poddasza, w wyniku czego powstała zamiast nieużytkowej, dodatkowa kondygnacja użytkowa. Inwestor zrealizował również dodatkowe balkony od strony południowej i północnej w linii projektowanych balkonów, a także zwiększenia wysokości budynku z projektowanej 11,73m na aktualną 13,00m wraz ze zmianą kształtu lukarn i dodatkowymi otworami okiennymi. Przedmiotowy budynek jest obecnie obiektem składającym się z trzech kondygnacji naziemnych i poddasza, w poziomie przyziemia posiada wbudowane garaże.