Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 marca 2010 r., sygn. II SAB/Ke 11/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 marca 2010r. sprawy ze skargi Spółki "A" w K. na bezczynność Rady Gminy w przedmiocie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.
Uzasadnienie
II SAB/Ke 11/10
UZASADNIENIE
W skardze z dnia 2 lutego 2010r. Spółka "A" w K., na podstawie art. 101a § 2 ustawy o samorządzie gminnym, wniosła o nakazanie Radzie Gminy lub organowi nadzoru w osobie Wojewody dokonania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy zawartego w uchwale Rady Gminy nr [...] z dnia [...] poprzez uwzględnienie w tym planie złoża dolomitów dewońskich "D.W. - K." położonego w miejscowości D.W. na działce nr [..] oraz zmianę przeznaczenia terenu tej działki z rolnego na kopalniany, w terminie 30 dni od daty otrzymania akt sprawy.
W uzasadnieniu skarżąca podniosła, że od 9 kwietnia 2008r. jest właścicielką działki nr [...] o pow. 13,62 ha i uzyskała koncesję na rozpoznanie na tej działce złoża dolomitów i wapieni dewońskich "D.W. - K.". Po przeprowadzeniu badania terenu i udokumentowaniu istnienia złoża, Spółka złożyła w Urzędzie Marszałkowskim dokumentację geologiczną złoża dolomitów, a następnie w dniu 22 stycznia 2009r. wystąpiła do Gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny ze złoża "D.W. - K." na działce nr [...]. Równocześnie z tym wnioskiem Spółka zwróciła się dnia 27 stycznia 2009r. do Rady Gminy z prośbą o uwzględnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Gminy udokumentowanego złoża dolomitów dewońskich "D.W.-K" poprzez zmianę przeznaczenia terenu tej działki z rolnego na kopalniany oraz zmianę przeznaczenia terenów przylegających do złoża z budowlanych na kopalniane z uwagi na fakt, że teren oznaczony jako budowlany rozciąga się w części na złożu "Z.-K." oraz bezpośrednio przylega do złoża "D.W.-K.", co potencjalnie może uniemożliwić uzyskanie przez skarżącą koncesji na eksploatację złoża.