Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 marca 2010 r., sygn. II SA/Gl 1121/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant Grzegorz Śliwa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2010 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie legalności robót budowlanych 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...]; 2) orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; 3) zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz skarżącego kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...]r. Burmistrz Miasta K. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. (dalej PINB) o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego oraz zgodnej z przepisami prawa budowlanego lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków, którą wybudował A. S. na nieruchomości przy ul. [...] w K.
Decyzją z dnia [...] r. PINB umorzył postępowanie w sprawie z uwagi na jego bezprzedmiotowość. W uzasadnieniu podał, że na wskazanej przez Burmistrza K. nieruchomości wybudowana została przydomowa oczyszczalnia ścieków typu [...] firmy "A" z siedzibą w K.. Oczyszczalnia ta została zrealizowana na przełomie [...] i [...] roku w oparciu o zgłoszenie z dnia [...] roku. PINB ustalił, że osadnik gnilny oczyszczalni został usytuowany w odległości 6 m od budynku mieszkalnego właściciela nieruchomości oraz 2,20 m od granicy z sąsiednią działką stanowiącą własność W. N. Studzienka rozdzielcza została zlokalizowana w odległości 6 m od osadnika. Na nieruchomości wykonany został także drenaż rozsączający o długości 30 m, przy czym jeden z odcinków tego drenażu, o długości 10 m został umieszczony w odległości 2,2 m od granicy działki E. J. Organ ustalił także, że w dołączonym do zgłoszenia budowy załączniku graficznym nie została określona lokalizacja przedmiotowej oczyszczalni wraz z jej urządzeniami towarzyszącymi. W dalszej części uzasadnienia decyzji PINB zauważył, że przepisy rozporządzenia z dnia [...]r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm. - dalej zwane - rozporządzenie w sprawie warunków technicznych) nie określają zasad sytuowania przydomowych oczyszczalni ścieków w stosunku do granic sąsiednich działek. W tej sytuacji pomocniczo znajdą tutaj zastosowanie przepisy dotyczące lokalizacji bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe. Jednocześnie organ ten stwierdził, że usytuowanie przedmiotowej oczyszczalni pozostaje w zgodzie z przewidzianymi dla zabudowy jednorodzinnej zasadami lokalizacji tego typu obiektów, wynikającymi z § 36 ust. 2 tego rozporządzenia. W jego ocenie lokalizacja osadnika gnilnego przydomowej oczyszczani oraz przewodów rozsączających nie narusza także przepisów § 37 i § 31 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Inwestor uzyskał wreszcie opinię Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu C. S.A., z której wynika, że jego oczyszczalnia jest umieszczona poza strefami ujęć ochronnych wodociągów. W tym stanie rzeczy organ uznał, że brak jest podstaw do kontynuowania postępowania w sprawie legalności oraz zgodności wykonania z przepisami prawa budowlanego przedmiotowej oczyszczalni.