Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. I SA/Wr 1798/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2010 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy ze skargi J. N. na indywidualną interpretację Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w P. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem, który wpłynął do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w L.w dniu [...]r., J. N. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię wynikało, że będąc wspólnikiem spółki jawnej przekazała ona na rzecz pozostałych wspólników ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, za co otrzymała od osób przejmujących kwotę 65.196,39 zł z tytułu zwrotu wkładów wniesionych w pieniądzu, oraz kwotę 232.278,92 zł z tytułu zwrotu (rekompensaty) za pozostawione w spółce wkłady w postaci majątku trwałego ustalonego bilansowo na dzień 31 marca 2005 r.,

tj. za składniki majątkowe powstałe i nabyte w wyniku działalności spółki jawnej.

Na podstawie tegoż stanu faktycznego sformułowano pytanie: czy otrzymany, na podstawie art. 10 § 1 ust. 1- 3 KSH, od wspólników przejmujących od wnioskodawczyni ogół praw i obowiązków w spółce jawnej, zwrot za wkłady wniesione do spółki w pieniądzu oraz za wartość zakupionego majątku trwałego spółki w wysokości wartości nabycia (wniesienia) pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne wykazane w bilansie sporządzonym na dzień przekazania, mieści się na dzień przekazania, tj. 31 marca 2005 r., w zakresie przychodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych? Wyrażając własne stanowisko w sprawie stwierdziła strona, że przychody z tytułu zwrotu w pieniądzu wkładów wniesionych do spółki osobowej, a także zwrot (rekompensata) w pieniądzu wkładów wniesionych w formie zakupu nieruchomości i środków trwałych są wolne od podatku dochodowego na podstawie ww. przepisów prawa. Minister Finansów, w imieniu którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w P., w interpretacji indywidualnej z dnia [...]r., nr [...], stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe w części dotyczącej zwrotu wkładów wniesionych w pieniądzu, natomiast jest nieprawidłowe w części dotyczącej zwrotu rekompensaty za pozostawiony w spółce majątek trwały powstały i nabyty w wyniku działalności spółki. Organ interpretacyjny w uzasadnieniu, przytaczając treść przepisu art. 65 § 1-5 KSH oraz art. 9 ust.1 i art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdził, że zwrot wkładów w pieniądzu przez występującego wspólnika jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości wniesionego do tej spółki wkładu, natomiast zwrot rekompensaty za pozostawiony w spółce majątek trwały, powstały i nabyty w wyniku działalności spółki, nie podlega zwolnieniu zgodnie z powołanym art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie godząc się z interpretacją strona wezwała organ do usunięcia naruszenia prawa podnosząc zarzut naruszenia prawa formalnego i materialnego oraz zasady zaufania podatnika do działań organów podatkowych. W przekonaniu strony przychody otrzymane z tytułu zwrotu wkładów wniesionych do spółki osobowej na podstawie § 4 umowy spółki oraz rekompensata wniesionego wkładu w postaci zakupu nieruchomości i środków trwałych, otrzymana na podstawie § 6 pkt 1 i § 12 umowy spółki są przychodami otrzymanymi w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej do wysokości ich faktycznego wniesienia i z tego tytułu są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych w świetle art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00