Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. III SA/Wa 1014/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca ), Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant Urszula Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2010 r. sprawy ze skargi M.C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] grudnia 2008r. M. C. - Skarżąca w niniejszej sprawie, zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania otrzymanego odszkodowania.
W uzasadnieniu wniosku przedstawiła stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że wyrokiem Sądu Apelacyjnego w W. [...] Wydział Cywilny, z dnia [...] czerwca 2008 roku zostało zasądzone od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojewodę M. na rzecz Skarżącej odszkodowanie z tytułu niemożności pobierania czynszu z wynajmu lokali użytkowych znajdujących się na nieruchomości zabudowanej położonej w W., przy ulicy K. [...]. Zasądzone przez sąd apelacyjny odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści ustalono w wysokości czynszu jaki można byłoby uzyskać z wynajmu lokali użytkowych w okresie od [...] października 1997 r. do [...] listopada 2005 r. Zdaniem Skarżącej odszkodowanie zostało przyznane przez sąd apelacyjny w kwocie netto, tj. po odliczeniu należności podatkowych, co wynika z uzasadnienia powołanego wyroku , a także z przebiegu postępowania sądowego. W toku tego postępowania sąd przeprowadził dowody pozwalające ustalić wysokości należnego podatku dochodowego od utraconych korzyści. W tym zakresie wypowiedział się biegły ds. podatkowych. Skarżąca , jako powódka , złożyła także kopie corocznych zeznań podatkowych za lata 1997-2005.