Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2010 r., sygn. VII SA/Wa 2076/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, , Sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.), Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, Protokolant Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2010 r. sprawy ze skargi I. K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2009 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala
Uzasadnienie
Sygnatura akt VII SA/Wa 2076/09
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...].02.2009r. Wojewoda [...] - po rozpatrzeniu wniosku I. K. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Starosty W. z dnia [...].03.2008r. zatwierdzającej projekt budowany i zezwalającej gminie L. na budowę przedszkola oraz szamba szczelnego na działce ewid. [...] w Z. Gm. L.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne:
Na wniosek Gminy L. decyzją z dnia [...].03.2008r. Starosta W. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę przedszkola oraz szamba szczelnego Na skutek wniosku I. K. przekazanego wg właściwości przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] a następnie sprecyzowanego przez wnioskodawczynię dnia [...].01.2009r. organ wszczął postępowanie o stwierdzenie nieważności w/w decyzji.
Po przeanalizowaniu akt sprawy organ zważył, że stwierdzenie nieważności decyzji jest wyjątkiem od ogólnej zasady stabilności decyzji, o której mowa w art. 16 §1 kpa. Może mieć miejsce zatem wówczas gdy decyzja dotknięta jest w sposób niewątpliwy przynajmniej jedną z wad wymienionych wart. 156§1 kpa. Ścisłe wyliczenie przyczyn nieważności oznacza, że przepis art. 156§1 kpa powinien być interpretowany ścieśniająco a nie rozszerzająco jako przepis wyjątkowy.
Przeznaczenie działki nr ew. [...] określa uchwała [...] Rady Gminy L. z dnia [...] grudnia 2005r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Z. Z ustaleń tego planu wynika, że działka nr ew. [...] położona jest na terenie symbolu 1 MN/OU z przeznaczeniem podstawowym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługi oświatowe. Z tekstu planu odnośnie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu o symbolu 1 MN/OU wynika, że m.in. dla tego terenu wysokość budynku przedszkola może wynosić do 3 kondygnacji tj. do 12 m natomiast wysokość budynków mieszkalnych do 2 kondygnacji tj. do 8,5 m wysokości. Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right