Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. I SA/Op 398/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 lutego 2010r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 30 czerwca 2009r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenie kwoty długu celnego oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 19 maja 2000r. A Sp. z o,o J-V. w O. (obecnie A Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w O.) za pośrednictwem Agencji Celnej "B" z O. dokonała zgłoszenia celnego nr [...] w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towaru opisanego w polu 31 SAD o nazwie handlowej "B.", klasyfikując go według kodu PCN 3004 50 10 0 ze stawką cła 0%.
Naczelnik Urzędu Celnego w Opolu decyzją z dnia [...] uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru "B." oraz kwoty wynikającej z długu celnego i ustalił jako prawidłowy kod PCN 2106 90 98 0 oraz stawkę celną 25%. W uzasadnieniu decyzji organ podkreślił, że "B." jest preparatem odżywczym stosowanym jako dieta specjalna, nie zawierająca w swoim składzie mleka, spełnia wymagania pozycji 2106 Taryfy celnej. Stosowany jest w leczeniu chorób wymagających eliminacji białek mleka krowiego i laktozy. Został zarejestrowany jako lek, Zdaniem organu I instancji B., choć uzyskał świadectwo rejestracji MZiOS, to dla potrzeb taryfikacji celnej jest odżywką dietetyczną - kompletną dietą do żywienia niemowląt, a nie lekiem wspomagającym tę dietę, gdyż nie zawiera żadnych substancji czynnych leczących choroby. W tym zakresie organ I instancji odwołał się do opinii przedłożonej przez stronę - z dnia 01.03.2000 r. Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" wskazującej, że preparaty są lekami (stosowanymi w leczeniu żywieniowym) i to nie tylko w znaczeniu formalnym (ze względu na posiadanie świadectwa rejestracji), ale również z punktu widzenia praktyki medycznej, bowiem są przeznaczone i z powodzeniem stosowane w bezpośrednim leczeniu (terapii) chorób lub niepożądanych stanów, jednakże z drugiej strony stwierdzono w niej, że brak jest w nich "składników aktywnych", gdyż w tego typu preparatach (w leczeniu żywieniowym) działanie terapeutyczne jest zawsze efektem oddziaływania całego preparatu, który posiada ściśle określony skład ilościowy i jakościowy, przez co aktywne są wszystkie składniki występujące razem. Zatem "aktywny" jest cały preparat. Wobec tego jako odżywkę dietetyczną należało go wyłączyć z działu 30 Taryfy celnej. Preparat spełnia natomiast wymagania pozycji 2106 Taryfy celnej "preparaty spożywcze gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone", w której mieszczą się diety specjalne, nie zawierające w swym składzie mleka.