Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Op 116/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędzia WSA Marzena Łozowska Protokolant sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 grudnia 2009r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 19 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty długu celnego oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżąca "A" Sp. z o.o. w O., obecnie "A" sp. z o.o. w O. w dniu 27 marca 2000 r. dokonała zgłoszenia celnego towaru o nazwie X klasyfikując go do kodu PCN 300450100 ze stawką cła 0% i wniosła o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu wszczął w dniu 16.07.2003 r. postępowanie celne na podstawie art. 83 § 1 w związku z art. 65 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75 poz. 802 ze zm.) - dalej jako: [K.cel]) przystępując do weryfikacji tego zgłoszenia w zakresie prawidłowości klasyfikacji towarowej.
Po przeanalizowaniu zebranych w sprawie dowodów, w tym dokumentów w postaci: certyfikatów producenta, tekstów etykiet, ulotek informacyjnych, świadectwa rejestracji MZiOS, analizy składu chemicznego, kopii dokumentu wywozowego eksportera, Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia 14 kwietnia 2000 r. wskazał jako odpowiedni dla sprowadzonego towaru kod PCN 2106 90 98 0 ze stawką cła 25%, uznając tym samym za nieprawidłowy wskazany przez stronę kod PCN 300450100. Odwołując się do brzmienia zadeklarowanej przez stronę pozycji 3004 i uwag do niej zawartych w Wyjaśnieniach do Taryfy celnej (dalej jako: Wyjaśnienia), w tym uwagi 1(a) do działu 30 Taryfy celnej), organ I instancji wskazał, że pozycja ta nie obejmuje produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym, jeśli substancje te dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywnościowej, bez odbierania jednak produktowi jego charakteru spożywczego. Zdaniem organu, mimo, iż X został wpisany na listę leków (po uzyskaniu świadectwa rejestracyjnego Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej), to dla potrzeb taryfikacji celnej należy go uznać za odżywkę dietetyczną - kompletną dietę do żywienia niemowląt, a nie jako lek wspomagający tę dietę. Sam fakt wpisania go do rejestru leków nie przesądza o możliwości taryfikacji tego produktu do działu 30 taryfy celnej, gdyż dla potrzeb taryfy celnej jest rozpatrywany jako kompletna dieta do żywienia niemowląt, a nie jako lek wspomagający tę dietę. Zgodnie bowiem z certyfikatem rejestracyjnym preparat ten opisywany jest jako pełnowartościowa dieta, stosowana jako źródło pożywienia lub jako uzupełnienie odżywiania naturalnego, co oznacza iż jest bezsprzecznie odżywką dietetyczną, której celem jest utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia, a nie wyleczenie, bądź usunięcie przyczyn danej dolegliwości. Babilon pepti jest zatem preparatem spożywczym, stosowanym w żywieniu niemowląt zarówno w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu alergii pokarmowych na białka. Jak wynika z przedłożonych analiz składu chemicznego w produkcie tym znajdują się białka pochodzące z hydrolizy białka serwatkowego. Podczas hydrolizy białek serwatkowych długie łańcuchy peptydowe przekształciły się w peptydy krótkołańcuchowe i wolne aminokwasy. A wiec dokonano dużo bardziej złożonej modyfikacji składu mleka krowiego niżby to wynikało z tylko ze wzbogacenia w witaminy, sole mineralne, itp. Preparat spełnia natomiast wymagania pozycji 2106 Taryfy celnej "preparaty spożywcze gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone". Dlatego należało go wyłączyć z działu 30 Taryfy celnej i zaklasyfikować do pozycji 2106, obejmującej "przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione, ani nie włączone". Dodatkowo Dyrektor zwrócił uwagę, że z dokumentów wywozowych kraju eksportu (dokument SAD) wynika, że producent preparatu klasyfikował go do kodu 210690980.