Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. I SA/Op 418/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 lutego 2010 r. sprawy ze skargi A Zakłady Produkcyjne Spółka z o. o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe i określenia kwoty długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca A Sp. z o.o. w O., obecnie A Zakłady produkcyjne Sp. z o.o. w O. w dniu 14 maja 2001r. dokonała zgłoszenia celnego nr [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towarów o nazwach handlowych BA., B. MCT (poz. 1 SAD), Np., St., Ne., P., N. wanilia (poz. 2SAD), klasyfikując towary wskazane w poz 1 SAD do kodu PCN 210690980 i towary wykazane w poz. 2 SAD do kodu PCN 220290100. Do zgłoszenia załączono m.in. specyfikację towarów, faktury handlowe, świadectwa pochodzenia EUR 1, pozwolenia Ministra Gospodarki dot. automatycznej rejestracji przywożonych towarów, deklarację wartości celnej.

W dniu 22 maja 2002 r. Strona zwróciła się o uznanie powyższych zgłoszeń celnych za nieprawidłowe w części dotyczącej kodu towaru poprzez wskazanie jako właściwego dla preparatów B. MCT i BA. kodu PCN 300450100 a dla towarów Np., St., Ne., P., N. wanilia kodu 300490990, stawki cła 0% i określenie kwoty długu celnego stosownie do zmienionych elementów zgłoszenia celnego. W uzasadnieniu pełnomocnik strony wskazał, że sprowadzone preparaty należy taryfikować pod pozycją 3004, gdyż są one lekiem złożonym z produktów zmieszanych i niezmieszanych, dla celów terapeutycznych lub profilaktycznych, przygotowanym w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, który należy klasyfikować do podpozycji 300450100 oraz 300490990 obejmującej pozostałe leki z w/w pozycji - zawierające witaminy. Na poparcie tego stanowiska przedstawił świadectwa rejestracji wystawione przez MZiOS oraz powołał się na opinie: Zakładu Towaroznawstwa i Żywności Funkcjonalnej, Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Katedry Kliniki Gastroenterelogicznej i Żywienia w Warszawie, Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie, Katedry Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00